KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Právník a protikorupční aktivista Ondřej Závodský kandiduje do Senátu za KDU-ČSL a TOP 09
Zpět

Právník a protikorupční aktivista Ondřej Závodský kandiduje do Senátu za KDU-ČSL a TOP 09

Přidáno 27. 6. 2020
Ilustrační foto
Seznam Zprávy

Právník Ondřej Závodský bude mít těžké soupeře: například Petra Bendla z ODS, současného senátora Jiřího Dienstbiera z ČSSD a někdejšího populárního kladenského senátora Milana Volfa (Volba pro Kladno).

Právník a protikorupční aktivista Ondřej Závodský chce do politiky. Na Kladensku bude v podzimních volbách do Senátu kandidovat za lidovce a TOP 09.

„Oslovili mě, nějakou dobu jsem nad tím přemýšlel a pak si řekl, že je to dobrá šance dotáhnout do konce některá opatření proti hazardu,“ potvrdil Závodský v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Závodský se stal v roce 2014 náměstkem na Ministerstvu financí vedeném tehdy Andrejem Babišem (ANO). Pod jeho vedením vznikl nový zákon, který například zásadně omezil herny nebo kasina. Zakázal také - do té doby běžné - automaty v hospodách.

Ondřej Závodský řekl, že by chtěl jako senátor zákon rozšířit o další opatření, která z původního znění vypadla. Mimo jiné to, aby si hráči museli povinně nastavit limit pro hru. Neboli kolik peněz si můžou dovolit prohrát. Nebo aby elektronický systém automaticky zakázal hrát lidem, kteří jsou v exekuci.

Právě při schvalování hazardního zákona začaly Závodského spory s Babišem, který nakonec podpořil mírnější variantu zákona. Přestože do té doby opakoval, že hazard je potřeba výrazně omezit.

Další Závodského oblastí je boj proti korupci, ve které chce prosadit zákon o whistleblowingu, tedy aby stát chránil před následky lidi, kteří oznámí korupci - například uvnitř vlastního úřadu.

Závodský skončil na Ministerstvu financí v roce 2017, to už byla jeho nadřízenou Alena Schillerová (ANO). Ministerstvo Závodského místo zrušilo, bývalý náměstek se však dodnes se státem soudí. Tvrdí, že se jednalo o účelový krok, jímž se ho vedení ministerstva coby nepohodlného chtělo zbavit.

 

Více zde.

kategorie Z médií