KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Potravin bude dost, uklidňuje ministr Nekula (KDU-ČSL). Zvyšuje dotace a podporu malých farmářů
Zpět

Potravin bude dost, uklidňuje ministr Nekula (KDU-ČSL). Zvyšuje dotace a podporu malých farmářů

Přidáno 19. 4. 2022
Ilustrační foto
Aktuálně.cz

Válka na Ukrajině zasáhla české zemědělce víc, než jiné obory v zemi, říká ministr zemědělství Zdeněk Nekula z KDU-ČSL. Zároveň ale vyvrací obavy, že by kvůli tomu některé potraviny chyběly. V rozhovoru pro Aktuálně.cz slibuje také to, že bude vláda reagovat na jejich rostoucí ceny. Mluví také o podpoře malých zemědělců, o dotacích a výběru šéfů Lesů ČR.

Mnozí čeští a moravští zemědělci tvrdí, že jejich obor patří k nejvíce zasaženým kvůli útoku Ruska na Ukrajinu. Mají pravdu?
Určitě spolu s potravinářstvím patří zemědělství k nejpostiženějším sektorům. Dopady ruské invaze pociťují všichni naši zemědělci, protože kvůli válce zdražují energie, pohonné hmoty a také hnojiva. Projevuje se to v rostlinné i živočišné výrobě. S tím, jak rostou ceny některých zemědělských komodit, zdražuje i krmivo pro zvířata. Navíc v zemědělství a potravinářství pracuje mnoho Ukrajinců, takže se firmy musí vyrovnávat s odchodem některých zaměstnanců.

Lidé u nás se kromě jiného obávají, zda bude dost potravin a jestli nebudou ještě více zdražovat. 
Potravin je a bude dostatek. V obilí jsme nejen soběstační, ale dokonce máme nadprodukci kolem 150 procent. U pšenice jsme dokonce zhruba na 200 procentech. Vyvážíme také mléko, hovězí maso, cukr, řepku, hrách. Jsou samozřejmě i komodity, kde je produkce nižší, například u vepřového a kuřecího masa. Situace na Ukrajině vyvolala celosvětový pohyb cen, za dražší potraviny tak může v podstatě válka, kterou vyvolalo Rusko.

Nemělo by Česko některé ceny zastropovat, nebo dokonce zakázat třeba vývoz pšenice?
Jsme proexportní země, těžíme z otevřených trhů. Zastropování cen ani zákaz vývozu nic neřeší, byť to na první pohled může vypadat líbivě. Naopak by nám to ublížilo. Zejména, když potřebujeme řadu věcí i dovážet.

Více zde. 

kategorie Z médií