KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Poslanec Horák (KDU-ČSL): David potřebuje svůj prak, Kyjev zbraně. Členství Ukrajiny v EU by její po
Zpět

Poslanec Horák (KDU-ČSL): David potřebuje svůj prak, Kyjev zbraně. Členství Ukrajiny v EU by její pozici významně posílilo

Přidáno 5. 4. 2022
Ilustrační foto
securitymagazin.cz

Po 8. schůzi Výboru pro obranu, kde byla jedním z bodů programu také ministryní Janou Černochovou (ODS) uvedená informace k vývoji na Ukrajině, jsme položili několik otázek týkající se aktuálního vývoje situace na Ukrajině poslanci KDU-ČSL Jiřímu Horákovi. "Není vyloučeno, že okupace a anexe Krymu a Donbasu Ruskem bude brána za hotovou věc, fait accompli, aniž by to prezident Zelenskyj nyní mohl s ohledem na situaci a náladu obyvatelstva vyslovit," naznačil možný směr probíhajících jednání.

Dnes byl na programu Výboru pro obranu představen během uzavřeného jednání aktuální vývoj situace na Ukrajině, který uvedla ministryně obrany Jana Černochová a přítomen byl také ředitel Vojenského zpravodajství generál Beroun. Jak hodnotíte současnou situaci a možná východiska konfliktu?
Z vojenského hlediska to vypadá tak, že konflikt zřejmě bude do jisté míry stagnovat. Lze přitom předpokládat,
že Ukrajina ztratí Mariupol. Ruské síly ovšem nebudou schopny postoupit dále a okupovat další ukrajinské území. Na některých místech se snad podaří ukrajinské armádě Rusy z již obsazeného území vytlačit. Nicméně obecně bych očekával, že pozice obou stran se příliš nezmění.


Právě dnes probíhá v Turecku další kolo jednání mezi Ukrajinou a Ruskem. Podle posledního vyjádření prezidenta Zelenského pro některá ruská média je Ukrajina ochotná jednat jednak o své neutralitě, jednat o budoucnosti Donbasu a dokonce Krymu. Stále však má na svém území i nedaleko Kyjeva invazní ruskou armádu. Neoslabuje takto sdělenou ochotou k ústupkům svou vyjednávací pozici?
To vyjednávání bude velice zajímavé sledovat. Všichni si přejeme, aby došlo k nějakému co nejbližšímu mírovému řešení. Nicméně v tuto chvíli ani jedna ze stran nedosáhla takových výsledků, aby mohla být úplně spokojena. Je jasné, že Zelenskyj se vzdá členství v NATO. A to zvláště proto, že se nezdá, že by NATO jevilo o členství Ukrajiny zájem. Nemá tedy pro něj význam bojovat za něco, čeho by stejně ani v nějakém střednědobém výhledu nedosáhl. Lze přitom předpokládat, že by toto následně mohl Putin v Rusku předkládat jako jeden ze svých úspěchů.

Otázka Krymu a Donbasu je samozřejmě mnohem problematičtější. Ukrajina se opakovaně vyjadřovala, že anexi Ruskem neuzná. Pokud jsem ale dobře v uplynulých dnech situaci sledoval, pak Zelenskyj se vyjádřil v tom smyslu, že by jednání o statusu Donbasu mohlo probíhat dále odděleně od jednání o příměří. Kdybych si měl tipnout, ač jde přirozeně o velmi nejistou prognózu, řekl bych, že dojde k nějaké konkrétní dohodě, co se týče nečlenství Ukrajiny v NATO a bezpečnostních záruk pro Ukrajinu. A problematika Donbasu a Krymu bude možná odsunuta s tím, že se bude řešit později. To by dalo oběma stranám možnost dosáhnout mírového řešení, aniž by žádná neztratila tvář ve věci definitivního územního uspořádání. Přičemž není vyloučeno, že okupace a anexe oněch oblastí Ruskem bude brána za hotovou věc, fait accompli, aniž by to prezident Zelenskyj nyní mohl s ohledem na situaci a náladu obyvatelstva vyslovit. Vývoj je ale komplikovaný a nelze s jistotou říci, čeho ještě budeme svědky.

Více zde. 

kategorie Z médií