KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Poldry a remízky mají udržet vodu
Zpět

Poldry a remízky mají udržet vodu

Přidáno 13. 7. 2020
Ilustrační foto
Chrudimský deník

Boj se suchem. Obce, zemědělci a úřady se snaží udržet vodu v krajině.

Sucho je i navzdory vydatným silným dešťům velké a obce v kraji řeší, co s tím. Pomoci má nový projekt RESAO. Institut enviromentálních výzkumů a aplikací hledá řešení, jak udržet vodu v krajině a současně vyřešit i problémy s povodněmi.

„Vybrali jsme si deset oblastí a pro ně navrhujeme opatření blízká přírodě na zadržení vody v krajině. Na Svitavsku jsou to především Svitavy a Březová nad Svitavou, kde je obrovský rezervoár podzemní vody a je to hlavní zdroj vody pro Brno,“ řekl senátor Petr Šilar.

ZAPOJÍ SE ZEMĚDĚLCI

Způsobů, jak vodu udržet, je několik. Jedná se o poldry, retenční nádrže, meandry potoků nebo různé remízky. Do realizace opatření se mají v kraji zapojit obce, lesy, povodí, pozemkový úřad a také zemědělci. „Problém vidím u zemědělců, protože 80 procent plochy mají v nájmu, takže tam jsou různí majitelé,“ podotkl Šilar.

Ale třeba zemědělci ve Sloupnici už s vodou v krajině pracují a vidí, že to má smysl. „Červen se vyznačoval nezvykle bohatými srážkami. Díky protierozním opatřením, která jsme uplatnili během posledních let, se nám podařilo minimalizovat škody v intravilánech obcí a současně se ukázalo několik míst ke zlepšení,“ uvedlo sloupenské zemědělské družstvo.

Pokračování v tištěném vydání deníku.

kategorie Z médií