KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Pokud bychom zrušili DPH u potravin, můžeme ten náš krám zavřít, říká Nekula (KDU-ČSL)
Zpět

Pokud bychom zrušili DPH u potravin, můžeme ten náš krám zavřít, říká Nekula (KDU-ČSL)

Přidáno 6. 5. 2022
Ilustrační foto
Novinky.cz

V podcastu Zbytečná válka jsme tentokrát mluvili s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) o dopadech války na Ukrajině na ceny potravin, ale i o nekalých praktikách obchodníků. A také o zákonu, který má těmto praktikám zabránit. Odpovědi na mnohá další témata týkající se resortu si můžete poslechnout zde nebo v podcastových aplikacích.

Válka na Ukrajině má zásadní dopad na produkci obilovin i olejnin. Čeho se musíme bát v těch příštích měsících, případně letech?
Naštěstí jako ČR máme kliku, protože v řadě komodit jsme soběstační, a EU je vlastně soběstačná ve všech komoditách. S jedinou výjimkou, a to je skopové maso. To souvisí s brexitem, v Británii se chová spousta ovcí. A ono tady teď vzniklo jakési napětí, každá válka vyvolá velkou nejistotu, a ona tady vznikla taková zkratka: Ukrajina, obilnice Evropy. Ano, to je pravda. A když ruské válečné námořnictvo zablokovalo Oděsu, odkud jde asi 90 % ukrajinského exportu obilí a i dalších komodit, tak to vyvolalo obrovskou nervozitu na světových trzích. Ale na poslední radě ministrů zemědělství zazněla zásadní informace. Ukrajina nadále exportuje, sice ne ze sta procent, ale asi z jedné třetiny předválečného stavu, takže ukrajinské obilí se nadále vyváží.

Jak se to tedy daří, po železnici? 
Samozřejmě, jediná přístupová cesta je po železnici. Jen je komplikace na ukrajinsko-polských nebo slovenských hranicích, protože je tam změna rozchodu kolejí a musí se to překládat. Ale i tak se daří vyvážet obilí a další komodity do zahraničí.

Takže se neobáváte, že vznikne ta situace, na kterou mnozí upozorňují, že by mohl vzniknout hladomor v asijských a afrických zemích a pak přišla další velká vlna migrace? Takové analýzy nemáte? 
To napětí může nastat, my jsme to zaznamenali, když cílové země, kam obilí z Ukrajiny hlavně putuje, tedy z Blízkého východu a Afriky, samozřejmě začaly hned hledat alternativy, kde by si mohly zajistit jiné zdroje. A hlavně to napětí vyvolalo růst cen, nejen u obilí, slunečnicového oleje, ale to napětí je i u ropy, energií, plynu.

Více zde. 

kategorie Z médií