KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Tom Philipp (KDU-ČSL): Letošní úspory jsou nezbytné. Automatická valorizace přinese stabilitu
Zpět

Tom Philipp (KDU-ČSL): Letošní úspory jsou nezbytné. Automatická valorizace přinese stabilitu

Přidáno 16. 8. 2022
Ilustrační foto
Medical Tribune

„V posledních letech se na platbách za státní pojištěnce přidalo do zdravotnictví hodně peněz. Jsem rád, že tam jsou, ale chápu, že to musí mít nějakou míru,“ říká poslanec KDU-ČSL a předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Tom Philipp. Prezident Miloš Zeman vetoval novelu, která snižuje platby za státní pojištěnce, s odůvodněním, že ohrožuje kvalitu a dostupnost péče. To podle Philippa nehrozí. Státní rozpočet není trhací kalendář, nemůžeme předstírat, že se nic neděje, dodává.

Čím si vy osobně nebo i s kolegy vysvětlujete, že prezident Miloš Zeman přikročil k vetu novely o pojistném na zdravotní pojištění, když jinak vetuje zákony poměrně vzácně?

Moc jsme se o tom s kolegy nebavili. Všichni spíše skřípali zuby, protože to znamená svolat mimořádnou schůzi Sněmovny, což nebude teď v době dovolených jednoduché. Nicméně se budeme snažit ji svolat, abychom se k tomu mohli ještě v srpnu vyjádřit. Proč novelu prezident vetoval, nevím. Jestli za tím mám vidět trochu zlomyslnosti, nebo jestli vážně převzal rétoriku opozice, že zdravotnictví zkrachuje, když letos nebude mít 14 miliard? Pan prezident je ekonom, a musí si tedy umět spočítat, že když zdravotní pojišťovny mají na svých účtech více než 50 miliard korun, tak rozdíl 14 miliard jejich rozpočty nijak nepoškodí. Na druhou stranu, pokud státní rozpočet tyto peníze vydá, tak nejsou pokryty na příjmové stránce rozpočtu a musíme si je půjčit. Už tak má být letošní státní rozpočet v minusu 330 miliard korun. Pokud by novela neprošla, schodek by byl ještě o 14 miliard větší. Při jednáních o rozpočtu se přitom ostře vyjednávalo o každou možnou korunu úspory. Pro mě není na návrhu tak důležitých těch letošních 14 miliard korun, ale ta druhá část. To, že se nám podařilo v koalici, ale i se souhlasem opozice, dohodnout pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce. To přinese v dalších letech pro zdravotníky i pro pacienty významnou míru jistoty.

Rozhovor vyšel v časopise Medical Tribune 16. srpna. 
Více zde. 

kategorie Z médií