Poplatky pro veřejná média jsou spojována také s otázkou demokracie, je to tak?
„Deset zemí kolem Česka má koncesionářské poplatky. Sousední Slovensko se ale rozhodlo zrušit poplatky a bude veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu. Obáváme se, že tato cesta může vést k omezení demokracie, a proto odmítáme, aby veřejnoprávní média byla jakkoliv ovlivňována ze strany politiku. Výše poplatků se mnoho let neměnila, avšak nyní bychom měli reflektovat inflaci a rostoucí náklady zaměstnavatelů na výplaty. Vážím si, že v Česku máme objektivní média, a děkuji nejen veřejnoprávním, ale také soukromým médiím, které dělají objektivní publicistiku. Média totiž představují hlídače veřejného prostoru,“ odpověděl Petr Hladík
Jak byste občanům vysvětlil zálohovací systém?
„Systém bude fungovat stejně jako vrácení zálohovaných pivních lahví. Prázdné plastové a plechové nápojové obaly buď vrátíte do automatu nebo v menších prodejnách předáte lahev prodavačce. Zákazník následně z automatu dostane lístek, díky kterému se mu vrátí peníze. Zhruba 900 milionů obalů každý rok skončí v přírodě, na skládce nebo ve spalovně, odhadovaná hodnota toho materiálu je půl miliardy korun. V případě plechovek je hliník dovážen do celé Evropské unie, neboť se v Evropě netěží. Přibližně 11-14 tisíc tun hliníku z plechovek se bohužel nerecykluje,“ vysvětlil Petr Hladík.
„Celkem 20 % lidí vůbec netřídí. Vytřídí se zhruba 76 % PET lahví a 27 % plechovek, to ale bohužel není recyklace. Z vytříděného se zrecykluje asi 37 % PET lahví, zbytek se spálí nebo dojde k technologické ztrátě na třídírnách či výrobě. Pokud budeme vybírat zálohově, tak materiál bude čistý a do reálné recyklace z nějakých 90 % dojde 76-77 %. Materiál má obrovskou hodnotu, zálohování tedy dává ekonomický smysl a přispívá k cirkulaci materiálu,“ vysvětlil ministr Hladík.
Od kdy by zálohování mělo začít platit?
„Záleží, kdy to projedná Poslanecká sněmovna ČR. Hnutí ANO ale v současnosti sněmovnu blokuje, nechtějí pracovat a u pultu mluví mimo projednávanou tématiku. Důležité ale je, že zavedením zálohování výrazně posuneme systém. Novela byla projednávána s asociacemi a dalšími aktéry, aby systém vyhovoval všem. Po roce 2026 se mělo zálohovat v celé Evropské unii, je proto klíčové, abychom si zavedli svůj vlastní systém,“ konstatoval ministr životního prostředí.
Pořad ke shlédnutí zde.