KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Petr Hladík: Musíme investovat do nových technologií, abychom byli konkurenceschopní
Zpět

Petr Hladík: Musíme investovat do nových technologií, abychom byli konkurenceschopní

Přidáno 15. 11. 2024
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) se stal hostem v pořadu Co na to ministr na CNN Prima NEWS. Tématy byly důchodová reforma, Green Deal a zálohování.

Považujete důchodovou reformu za lidovecký úspěch?
„Jednoznačně. Lidovci jsou zde pro budoucnost, budoucí generace. Důchodová reforma je velice dobrou zprávou, neboť garantuje, že zde i za 30 až 50 let důchody budou, a to v důstojné výši. Pro lidovce bylo v důchodové reformě několik důležitých témat. Jedním z nich bylo ocenění maminek. Již před dvěma lety se nám podařilo pro maminky získat 500 Kč za každé vychované dítě. Pokud žena vychovala tři děti, tak má každý měsíc o 1 500 Kč více. Ocenění maminek skrze tzv. výchovné bylo úspěšně zachováno,“ odpověděl Petr Hladík.
 
Jaký názor máte na pozměňovací návrhy týkající se náročných profesí?
„Musíme si uvědomit, že pro náročné profese se našlo jiné a podle mne i lepší řešení. Díky řešení, které nabízíme a budeme ho chtít dosáhnout, osoba v náročné práci získá k důchodu za každý odpracovaný rok jisté finanční prostředky. Navíc, pokud člověk náhle zemře, ještě před důchodem, finance budou součástí dědického řízení a budou je moct čerpat jeho děti,“ řekl ministr Hladík.

„Hnutí ANO nepřináší žádné konkrétní řešení, nepřímo ale lidem říká, že občanům zvedne daně, neboť to je jediná možnost. Pokud je méně pracujících lidí, kteří platí sociální pojištění, v poměru k seniorům, tak jediným způsobem, jak zajistit důchody je zvýšení daní. Matematicky to jinak nevychází. Lidovci proto přišli s řešením,“ doplnil Petr Hladík.
 
Co zmůžeme s tím, když Spojené státy jako největší znečišťovatel ovzduší nepodpoří Green Deal?
„Ve Spojených státech modernizaci netáhne politika, ale byznys, průmysl a ekonomika. Donald Trump nezruší Inflation Reduction Act a bude nadále podporovat investice do bezemisních technologií, modernizace, vědy a výzkumu. My bychom také měli podporovat vědu, výzkum a zrychlení v automobilovém průmyslu, který v České republice tvoří 10 % HDP. Česko nikdy nedotovalo elektromobilitu, ale podporujeme výzkum a vývoj nových technologií. Pokud nebudeme investovat do nových technologií, tak nebudeme konkurenceschopní. Jedním z negativních důsledků by mohlo být propouštění,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík.

„Zelená modernizace se netýká pouze aut, ale také energetiky, teplárenství, průmyslu a konkurenceschopnosti. Součástí je i adaptace na klimatické změny či zalesňování. V oblastech jako je teplárenství, energetika, průmysl nebo bydlení děláme evoluci a postupnou revoluci. Každý, kdo si díky Nové zelené úsporám vymění okna, zateplí svůj dům, pořídí fotovoltaiku nebo čerpadla, tak pomáhá cílům Green Dealu a snížení emisí. Nejlepší energie je ta, kterou vůbec nemusíme vyrobit,“ vysvětlil Petr Hladík.
 
Proč je nutné zálohování?
„Důvodem je, že 900 milionů obalů PET lahví nebo plechovek skončí v přírodě, na skládce nebo ve spalovně. Hliník, ze kterého se vyrábí plechovky, se velmi složitě těží a je energeticky velmi náročný na výrobu. Výhodou hliníkových plechovek ale je, že se dají recyklovat. Navíc pokud plechovky jsou zálohovány, můžeme je použít opět v potravinářském průmyslu. Firma Škoda Auto dokonce otevřeným dopisem vyzvala vládu, aby zavedla zálohování. Cílem bylo, aby u nás vyrobený materiál zůstal v České republice, poté mohl být dále zpracován, aby vytvořil hrubý domácí produkt a mohl být dále používán do českých výrobku. Tento proces se odehrává v již 16 zemích, které mají zavedené zálohování. V příštím roce se k těmto zemím přidávají také Rakousko, Polsko a Portugalsko,“ vysvětlil Petr Hladík.

„Zálohování je velice výhodné, ve většině obchodech automaty již existují a mohou brát vedle zálohováného skla také PET lahve a plechovky. K automatům budou akorát nainstalovány dva koše, dva lisy a pozmění se software. Takto vybraný materiál je 100 % použitelný do potravinářství,“ doplnil ministr životního prostředí.
 
Jak bude systém zálohování financován?

„Celý systém je samofinancovaný, důvodem je obrovská hodnota materiálu. Systém bude mít několik příjmů. Prvním z nich je obnos za prodej materiálu, který jinak skončí na skládce nebo v přírodě. Druhou složkou je poplatek nápojáře, který se již platí a nebude se zvyšovat. Třetí složkou jsou ti nezodpovědní lidé, kteří PET lahev a plechovku nevrátí, kdy se danému člověku záloha čtyři koruny nevrátí, ale naopak půjde do depozit,“ odpověděl ministr Hladík.
 
Záznam pořadu zde.

kategorie Z médií