Dal jste si do nového roku předsevzetí, že Sněmovnou projde zálohování?
„Samozřejmě je to jedním z mých cílů do roku 2025, neboť když nezálohujeme, tak materiál, který by se dal ještě využít končí na skládce, ve spalovně a bohužel i v přírodě. Odhadem má tento materiál cenu půl miliardy korun. Přestože v ČR dobře vybíráme PET lahve a plasty, tak je špatně recyklujeme. U plechovek v současnosti vybíráme pouze 25 %, do roku 2026 je cílem vybírat 80 % a do roku 2029 až 90 %. Část lidí ale bohužel nadále nechce třídit, odhadem je to zhruba 20 %. Toto číslo potvrzují i starostové, se kterými jsme se o problematice bavili. Změna systému nám výrazným způsobem pomůže. V Rakousku začaly zálohovat nyní od 1. ledna 2025 a v Polsku zavedou zálohování od 1. července 2027. Ve střední Evropě tak Česko bude poslední zemí, která nebude zálohovat,“ odpověděl Petr Hladík.
„Navíc si musíme uvědomit, že po roce 2026 zavede zálohování celá Evropská unie. Česko si tak může systém zálohování do roku 2026 zavést podle svých parametrů nebo podle evropských. Námi navržený návrh je oproti evropskému lepší pro obce, obchodníky, pro odpadové firmy, a hlavně pro české občany. To je důvodem, proč to dělám,“ dodal ministr životního prostředí.
Považujete za důležité, aby se politické strany ve Sněmovně byly schopné domluvit?
„Souhlasím, to je podle mne to, co po nás voliči chtějí. Ve Sněmovně bychom se neměli hádat, ale naopak věcně diskutovat, poslouchat názory druhé strany a posléze najít společné řešení. Řada návrhů se připravovala, konzultovala a prohlašovala společně s opozičními stranami. Pro současnou vládu je specifické, že se schvaluje výrazně více legislativy než za vlád předchozích,“ konstatoval Hladík.
Jak byste zhodnotil vládu koalice SPOLU?
„Koaliční vláda určitě neudělala všechno správně, avšak dovolím si tvrdit, že jsme vláda, která zvládá krize, a to ať už končící covid, válku na Ukrajině, energetickou a ekonomickou krizi, povodně nebo jiné problémy. Nejen, že zvládáme krizové situace, ale do toho ještě schvalujeme obrovské množství legislativy a děláme celou řadu reforem, a to například v oblasti energetiky, důchodu nebo obranného systému. Vedle toho se nám ještě daří snižovat dluh, který ČR má. Nejen do roku 2025 si přeji, aby se v tomto trendu pokračovalo, tedy aby v Česku bylo stabilní prostředí. Česko je proexportní a otevřenou ekonomikou, potřebujeme tedy zvyšovat úroveň toho, jak se daří českých firmám a subjektům. Našim cílem v ekonomické oblasti je, aby se v ČR zakládaly nové start-upy,“ vysvětlil.
Jaký pro Vás bude rok 2025?
„Rok 2025 bude rokem skládání účtu koaliční vlády a vytváření vizí do dalšího volebního období. Hodně věcí se také odehrává kolem nás, například na Slovensku, kde se na vánoční svátky demonstrovalo proti vládě. Nepřeji si, aby se Česko dostalo do situace jako Slovensko, abychom se klaněli před Putinem. Vedle hodnotové politiky je důležité pohlédnout také na vizi ČR do budoucnosti, abychom nadále byli schopni stabilizovat veřejné finance, dostatečně investovat nebo například být schopni zajistit dostupné bydlení pro mladé lidi,“ řekl Petr Hladík.
„Jedním z dalších cílů je například kvalitní vzdělávání, aby se lidem dařilo dobře. Lidovci jsou pro normální pracující lidi, kteří se mají dobře, neboť chodí do zaměstnání, vychovávají děti a plní si své povinnosti. Každý z nás totiž má nejen práva, ale také povinnosti. Ve volbách proto lidem slibujeme jistotu, stabilitu, předvídatelnost a prozápadní směřování, neboť si nepřejeme, aby se v Česku odehrála situace jako na Slovensku nebo v Maďarsku. Cílem je budovat zemi s dobrou ekonomickou situací i pro naše děti a vnoučata,“ doplnil ministr Petr Hladík.
Více zde.