KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík: Brno má na výstavišti buňku pro zachycení dešťové vody
Zpět

Petr Hladík: Brno má na výstavišti buňku pro zachycení dešťové vody

Přidáno 17. 6. 2020
Ilustrační foto
ovodarenstvi.cz

Na výstavišti v Brně je městská buňka se zelení na zachycování dešťové vody. Jejím cílem je ochlazení okolí. Před dvěma lety byla přes léto na Malinovského náměstí, potom ale musela z rozhodnutí památkářů pryč. ČTK to řekl primátorčin 1. náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Buňka nabízí posezení a úkryt před sluncem až pro 15 lidí, v místě by měla být dva roky.

Buňka byla před dvěma lety na Malinovského náměstí, odkud ji ale město muselo kvůli památkářům odstranit. Byla ve skladu Veřejné zeleně města Brna. "Jsem smutný z postupu odboru památkové péče, protože si myslím, že teplo nejvíc trápí lidi v centru města, kde je o tři až pět stupňů více než na periferii," uvedl Hladík.

Vedro podle něj vadí hlavně seniorům. "Potřebujeme dělat zelená opatření na budovách, zelené fasády a střechy, větrání a žaluzie. Vše ukazujeme na té buňce a mrzí mě, že jsme nedokázali s odborem památkové péče najít místo v centru, kde bychom to ukázali," řekl Hladík. Dodal, že město bude s odborem památkové péče dále jednat.

Buňka podobná altánku nebo zastřešeným lavičkám je mezi schodišti u kongresového centra u tramvajové zastávky Výstaviště-hlavní vstup. Jejím hlavním cílem je ukázka sběru a následné vhodné distribuce dešťové vody. "Biofiltr, do kterého stéká dešťová voda, ji zbavuje za pomoci sedimentace a fytotechnologií nečistot. Následně je voda uchovávána v nádržích, ze kterých je pomocí kapkové závlahy přečerpána k zavěšeným rostlinám. Díky rostlinám a odparu se zlepšuje mikroklima buňky a jejího nejbližšího okolí," popsal mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

kategorie Z médií