KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Změna klimatu je fakt
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Změna klimatu je fakt

Přidáno 26. 5. 2023
Ilustrační foto
Deník N

​Životní prostředí je pro lidovce důležité, říká ministr životního prostředí PetrHladík (KDU-ČSL) ve velkém rozhovoru pro Deník N. V něm prozradil například svůj názor na emisní normu Euro 7.

Jak vy osobně vnímáte změnu klimatu?

Změna klimatu je něco, co je faktem. Já vždy říkám, že my jako KDU-ČSL i já jako politik děláme zelenou politiku bez aktivismu a alarmismu, protože chceme naši zemi předat v dobrém stavu našim dětem a vnukům.

V rámci Evropské unie se nyní řeší nastavení emisní normy Euro 7. Vláda, jejíž jste součástí, proti stávajícímu návrhu Evropské komise zformovala koalici států, které chtějí tento návrh změnit a především odsunout datum jeho platnosti. Zjednodušeně jde přitom v této normě právě o to, jaké zplodiny budou auta moci vypouštět do ovzduší. Vy jako ministr životníhoprostředí také chcete, aby začal platit později a ne už od roku 2025?

Ta norma je velmi potřebná. Řeší i aspekty oděrek z pneumatik a z brzd, a nezáleží tedy na tom, zda jde o spalovací motor, či vodíkové auto, nebo elektroauto. My ale zároveň nemůžeme přeskočit technologický pokrok. Já jsem v kontaktu s byznysem. V Česku je silný automobilový průmysl a ve chvíli, kdy ještě nemáme technické řešení, nemůžeme aplikovat nějakou normu.

Více zde.

kategorie Z médií