KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Zavádíme nový systém zálohování plechovek a PET lahví
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Zavádíme nový systém zálohování plechovek a PET lahví

Přidáno 24. 4. 2024
Ilustrační foto
Blesk

Ministr životního prostředí Petr Hladík chystá nový systém zálohování. Novinka by mohla začít už v polovině příštího roku. Plechovky a PET lahve budou mít zálohu čtyři koruny, tudíž o korunu víc než skleněné lahve. Cílem je dle Hladíka více recyklovat a vytvořit méně odpadu.

Ministr životního prostředí Petr Hladík oznámil, že systém zálohování plechovek a PET lahví by mohl být zaveden v polovině následujícího roku, nejpozději však na začátku roku 2026. Záloha na tyto obaly bude o korunu vyšší než na skleněné lahve. Důvodem je podpora recyklace a snaha o snížení odpadu. Zároveň zdůraznil, že stávající záloha na pivo, která je ve výši tří korun již dvacet let, se ukázala jako účinná. Návratnost je totiž téměř 99%, z toho důvodu není potřeba ji zvyšovat.

„Ta vize je jednoduchá, ze staré PETky se stane nová PETka, ze staré plechovky bude nová plechovka, to vše zálohování přinese,“ představil ministr Hladík nový systém zálohování. V rámci nového systému nebude zahrnuta záloha na PET lahve od mléka, jelikož by mohly způsobit problémy s čistotou. Proces zálohování bude jednoduchý. Během nákupu se připočte záloha čtyř korun, která bude následně vrácena při vrácení obalu. ČR se tímto krokem přidá k ostatním zemím EU, kde je tento systém již standardem.

Více zde.

kategorie Z médií