KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Zálohovat PET lahve dává ekonomický smysl
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Zálohovat PET lahve dává ekonomický smysl

Přidáno 5. 2. 2024
Ilustrační foto
Novinky.cz

Zavést zálohování PET lahví a plechovek je nutnost. Jinak nebude možné zabezpečit, aby nové lahve vzniklé z těch recyklovaných byly potravinářsky nezávadné, řekl Novinkám ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Chcete zavést povinné zálohování PET lahví a plechovek. Podle kritiků kvůli němu obce přijdou o peníze a bude to pro prodejce drahé. Je zálohování nutné?
Ano, protože bez toho nejsme schopni vůbec řešit cirkularitu materiálu. My dneska sice vybereme sedm PET lahví z deseti, ale už jich zrecyklujeme jenom pět a jenom jedna z nich jde do recyklace takovým způsobem, aby se z ní stala nová. 
 
V budoucnu jich díky zálohování z deseti vybraných devět skončí v recyklaci. Plechovky pak dnes téměř vůbec nevybíráme, netřídíme. Přitom je to hliník, materiál, který s velkou energetickou náročností těžíme.
 
Zálohování má i další pozitivní dopady. Například se lahve nebudou povalovat po škarpách. Ale to nejdůležitější je, že sesbíráme materiál, který se dá stoprocentně recyklovat a dneska to neděláme. A to nedává ani smysl pro ochranu životního prostředí, ani ekonomický smysl.
 
A co námitky, že obce přijdou o peníze, protože ze tříděného odpadu nejvíce vydělávají na plastu?
Spustili jsme kalkulačku, která je na webové stránce ministerstva životního prostředí už měsíc. A ta každé obci ukazuje, jaký má příjem dneska a jaký bude mít po zavedení zálohování. Každá obec si polepší průměrně o 39 korun na občana.

Více zde.

kategorie Z médií