KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Zálohování PET lahví výrazně zvýší podíl recyklovaných plastů
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Zálohování PET lahví výrazně zvýší podíl recyklovaných plastů

Přidáno 4. 3. 2024
Ilustrační foto
ČT24

Problémy v zemědělství, zálohování PET lahví a program Oprav dům po babičce byla hlavní témata, o kterých debatoval ministr zemědělství Petr Hladík (KDU-ČSL) v Interview ČT24, které bylo odvysíláno minulý čtvrtek. 

„Jsme první vláda, která skutečně začala podporovat recyklační kapacity, snažíme se zajistit, aby firmy v České republice vyráběly z českého recyklovaného materiálu, především z plastu. Stojí před námi velké výzvy. V recyklaci papíru a skla se nám daří výborně, musíme se ale více zaměřit na recyklaci plastů a plechovek. Proto zavádíme zálohování těchto obalových materiálů. V současnosti zálohování dobrovolně provozuje několik obchodních řetězců a online prodejců, plošné zálohování těchto obalů by pak mělo začít platit v průběhu roku 2025. Další výzvou je odlišení biologicky rozložených složek, tím je myšlen odpad z gastronomie a biologicky rozložitelný odpad, který musíme využívat pro kompostování nebo pro výrobu biometanu,“ uvedl Hladík k cílům v oblasti recyklace. 
 
Předmětem diskuze byla i úspěšnost programu Oprav dům po babičce. „K dnešnímu dni si o dotaci v rámci tohoto programu zažádalo 1240 lidí. Zklamání to určitě není, pokud se bude žádat stále stejným tempem překonáme k roku 2030 počet 40 000 žádostí, což byl cíl, který jsme si stanovili. A tempo by se snižovat nemělo, zažádat o dotaci je velmi jednoduché, je potřeba pouze projekt a energetický posudek, řekl ministr. 
 
Více zde.

kategorie Z médií