KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Zájem o program Oprav dům po babičce je překvapivý. Posílí ho ještě výhodné p
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Zájem o program Oprav dům po babičce je překvapivý. Posílí ho ještě výhodné půjčky

Přidáno 20. 12. 2023
Ilustrační foto
Český rozhlas

Ministerstvo životního prostředí představilo další podporu programu Oprav dům pro babičce, který má napomoci při zateplování nehospodárných staveb. Díky stavebním spořitelnám a zapojení bankovního sektoru budou moci lidé, kteří dotaci obdrží, získat výhodnou půjčku. Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Když jste představoval projekt Oprav dům po babičce, mluvili jste s Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) o tom, že tento program má pomoci nízkopříjmovým domácnostem. Opravdu si myslíte, že nízkopříjmové domácnosti mohou dosáhnout i s pomocí úvěrů na několik milionů, aby opravili starou nemovitosti?
U podaných žádostí byla průměrná výše rekonstrukce mezi dvěma a třemi miliony korun, tzn. komplexní rekonstrukce. Musíme zdůraznit, že máme potom jiné tituly, jako je standardní Nová zelená, kde se dají dělat jenom dílčí úpravy, potom Novou zelenou úsporám light. Pro každý dům a pro každého žadatele je tu jiný typ nabídky.

Jste s bankami a spořitelnami domluveni na maximální výši, kolik peněz v rámci úvěrů mohou poskytnout? Předpokládám, že je limit i v tom, kdy budete dotovat druhou část úroků?
My je nebudeme dotovat. Kombinace je taková, že veřejné finanční prostředky mícháme se soukromými finančními prostředky a díky tomu zajišťujeme výhodný úrok. Nicméně veřejné prostředky se zase zpátky vrátí veřejné správě.

Nebudete přispívat spořitelnám a bankám, aby ty úroky byly nižší?
Ani korunu. Je to jiný princip. V prvním okamžiku jsme se dohodli na šesti miliardách korun a uvidíme, jakým způsobem o to bude zájem, jak rychle se tyto finanční prostředky rozpůjčují, a případně budeme v té spolupráci pokračovat.

Více zde.

kategorie Z médií