KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Větrné energetice se blýská na lepší časy
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Větrné energetice se blýská na lepší časy

Přidáno 5. 3. 2024
Ilustrační foto
Euractiv.cz

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) poskytl rozhovor serveru Euractiv.cz. V něm hovoří o evropské zelené politice, zelené transformaci a úspěších České republiky v oblasti obnovitelných zdrojů. 

A proč tady v Česku nemáme zelené energie více? Kde jsou ty bariéry? V posledních měsících sice došlo k rozvoji solární energetiky, ale třeba větrná se nám stále moc nedaří.  
Vláda Petra Fialy odšpuntovala a nastavila opravdu progresivní využívání fotovoltaiky. Slíbili jsme fotovoltaiku na 100 000 střechách do konce volebního období a už máme podpořeno více než 150 000 střech. Stejně tak jedeme v energetických úsporách. Jestli se mě na něco ptají kolegové ministři z různých zemí, tak říkají: „Pojďte nám vysvětlit, jak máte nastavené energetické úspory, jak to děláte s tou Novou zelenou úsporám.“  
 
Přidat potřebujeme ve větru, proto pracujeme na akceleračních zónách a definujeme oblasti, kde se bude dát do roka získat povolení ke stavbě. Jsem rád, že se mění postoj české veřejnosti k větrné energii. Znám celou řadu starostů a různých spolků, které chtějí větrnou energii. Vypsali jsme výzvu na zakládání energetických komunit – a měla obrovský ohlas. Na náš video hovor se připojilo více než 10 procent všech starostů z ČR. 
 
Není to tak, že musí být větrník za každou obcí. Budou ale nějaké oblasti, ve kterých větrníky budou stát. Děláme to velmi citlivě vzhledem k ochraně přírody, krajinnému rázu, migraci ptáků, potřebám české armády, koridorových staveb, liniových staveb nebo třeba leteckých tras. Zohledňujeme všechny aspekty. Myslím, že ve větrné energetice se blýská na lepší časy. 
 
Druhým velkým potenciálem je biometan. Pokud bychom přestavěli všechny bioplynové stanice na biometanové, tak dokážeme pokrýt 10 procent spotřeby zemního plynu. Ta molekula biometanu a zemního plynu je úplně stejná, dá se pustit do soustavy. Připravujeme strategii, vláda ji do léta schválí.  
 
A pak je tu ještě taková Popelka v podobě geotermální energie. Počítám s využitím geotermální energie, především té mělké do 400 metrů. Potenciál mělkého geotermálu je v ČR úplně stejný jako ve zbytku Evropy, především co se týče soustav zásobování teplem.
 
Pokud se ještě vrátím k větrníkům, tak na rychlejší povolovací procesy tlačí především evropská legislativa. Jaký tam vidíte časový horizont, kdy se začne v Česku stavět ve větším tempu?  
Do půlky roku chceme mít napsaný zákon a kritéria. Když Pán Bůh dá a půjde to dobře, zákon bychom mohli mít od příštího roku. Zatím hledáme řešení na problém, jak to poté aplikovat do územních plánů. Řešení hledáme s Ministerstvem pro místí rozvoj a bohužel kolega (Ivan) Bartoš se k tomu zatím staví tak, že to nevidím na rychlý posun, a  to je škoda.  
 
Jaký tam je problém? Očekáváte, že se obce budou akceleračním zónám pro výstavbu větrníků bránit?
Nechceme jít proti obcím. Naopak je tu celá řada obcí, které chtějí ten potenciál využít. Jednoznačně zdůrazňuji, že to musí být pro obce výhodné. Jejich občané musí dostat levnější energii nebo třeba podíl, což dnes umožnují i energetická společenství.

Více zde.

kategorie Z médií