KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): V národním parku může jít člověk na houby i na borůvky. Při návštěvách Křivok
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): V národním parku může jít člověk na houby i na borůvky. Při návštěvách Křivoklátska jsme vyvraceli mýty, jednali a zjišťovali potřeby místních

Přidáno 24. 8. 2023
Ilustrační foto
TV Nova

CHKO Křivoklátsko vznikla v roce 1976. Již tehdy se uvažovalo o tom, že by v jejích nejhodnotnějších částech mohl vzniknout národní park. Tyto úvahy se v blízké budoucnosti stanou skutečností. Pozvání do pořadu Snídaně s Novou přijal ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

 „Vyhlášení národního parku přinese kromě zvýšené ochrany přírody zejména změnu způsobu managementu v lesích. Dnes v nich hospodaří Lesy ČR, které musí dosáhnout zisku. Hlavním cílem hospodaření v národním parku však bude zachování a rozšiřování unikátní přírody. Pro návštěvníky Křivoklátska se pak nezmění vůbec nic, spíše naopak dojde ke zlepšení návštěvnické infrastruktury. Ministerstvo životního prostředí každoročně dává do obcí v okolí národního parku 200 milionů korun na zlepšení parkovišť, naučných stezek a podobně,“ sdělil na úvod Petr Hladík.

Ministerstvo životního prostředí vydalo také informační materiály, v nichž zodpovídá nejčastější dotazy a vyvrací mýty spojené s vyhlášením národního parku. „Není pravda, že do národního parku nesmí lidé na houby, borůvky nebo na chrastí. Spousta samospráv a starostů měla na začátku tyto nepřesné informace, i proto jsme podnikli na Křivoklátsko mnoho návštěv a zúčastnili se tam mnohých jednání, ať už já osobně nebo kolegové z ministerstva. V diskuzích se starosty jsme zároveň identifikovali spoustu potřeb, které se budeme snažit postupně naplňovat. Při těchto návštěvách jsem Křivoklátsko postupně projížděl a v každé hospodě a na každé zastávce jsem se lidí ptal, co si o vyhlášení národního parku myslí. Musím říci, že všichni lidé, kteří tam například mají hospodu nebo ubytování, to vítají,“ řekl ministr.

Více zde.

kategorie Z médií