KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): V Česku jsme v udržitelnosti zpomalenější, ale máme světu co nabídnout
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): V Česku jsme v udržitelnosti zpomalenější, ale máme světu co nabídnout

Přidáno 5. 6. 2023
Ilustrační foto
TOP UDRŽITELNÝ BYZNYS

Vznik samostatného ministerstva pro udržitelný rozvoj není v současné době podle šéfa resortu životního prostředí Petra Hladíka na stole. Plánuje tak alespoň nový Odbor cirkulární ekonomiky. V rozhovoru pro magazín TOP UDRŽITELNÝ BYZNYS také popisuje, že Česko je v postoji společnosti nebo průmyslu k udržitelnosti a emisní stopě konzervativnější než zbytek Evropy. „Veřejné mínění a ochota dělat změny se ale přece jen zlepšují, doba nás totiž dohání,“ říká.

Ministrem životního prostředí jste se stal před necelými třemi měsíci. Jaké jsou vaše hlavní priority v úřadu?
Hlavní priority je pomoc lidem snižovat jejich výdaje na energie a obcím s rozvojem komunitní energetiky, zaměřit se na zadržování vody v krajině, na adaptaci měst a obcí na klimatickou změnu nebo na zpomalení záborů zemědělské půdy. V minulých dnech jsme také představili první teze k zavedení povinného zálohování PET lahví a plechovek v České republice. I to je naší velkou prioritou.

Myslíte si, že je udržitelnost v Česku stále ještě spíše politické téma? Řada expertů zmiňuje, že se u nás zatím nedaří otázky spojené s udržitelností posouvat kontinuálně a nezávisle na tom, kdo zrovna vládne…
Příroda a udržitelnost by měla být důležitější než politická příslušnost. Máme základní dokument k udržitelnému rozvoji, „Strategický rámec Česká republika 2030“ z roku 2017, který shrnuje v šesti oblastech, jakým udržitelný rozvoj čelí rizikům a jakých příležitostí může využít. A přestože vznikl za vlády Bohuslava Sobotky, ani předchozí vláda a ani naše vláda nemá tendence ho výrazně měnit. Vloni jsme schválili jeho druhý implementační plán s konkrétními kroky. A letos pracujeme na jeho aktualizaci. Svět se mění dost rychle a je třeba se podívat, co ještě platí a jakým trendům věnovat pozornost.

Více zde.

kategorie Z médií