KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): V budoucnu zůstanou jen dva druhy popelnic na odpad
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): V budoucnu zůstanou jen dva druhy popelnic na odpad

Přidáno 10. 7. 2023
Ilustrační foto
Právo

Řada popelnic na různé druhy odpadu z ulic měst a obcí v brzké době zmizí. Pomůže tomu zavádění optických dotřiďovacích linek na separovaný odpad. Zůstane jen jeden kontejner na separovaný a druhý na směsný komunální odpad, řekl Právu ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

V médiích se objevila zpráva, že se v souvislosti s chystaným zákonem o zálohování PET lahví a plechovek chystáte nějak zpoplatnit i recyklaci triček a reklamních letáků.
Trička úplně ne, tam došlo asi k informačnímu šumu. Ale jinak máte pravdu. Chceme změnou legislativy související se zálohováním – v zákoně o odpadech – zpoplatnit černé pasažéry, jejichž obalové a další materiály končí v separovaném odpadu, ale neplatí poplatky. Významný objem modrých popelnic na tříděný papír tvoří právě letáky. Jejich celkový podíl je zhruba 20 až 25 procent. Pro jejich producenty by se to tak zdražilo. Když je ale nebudou produkovat, tak to jen uvítáme. U českých producentů by to platil výrobce, to znamená tiskárna, která pak náklady přenese na svého klienta. A u zahraničních by to platil distributor čili ten, kdo materiály dává do distribuční sítě.

A týkalo by se to vedle letáků i něčeho dalšího?
Jsou ještě další hráči, ale o nich teprve interně diskutujeme. Já jsem ale dříve hovořil o tom, že zálohování je jenom jednou z výsečí cirkulárního hospodaření. Že do budoucna se to bude týkat mnohem většího objemu výrobků a že třeba na oblečení pracujeme spíše z pohledu jeho dalšího využívání při recyklaci, aby ze starého oblečení bylo nové.

Více zde.

kategorie Z médií