KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Uhelné elektrárny produkují v Česku 44 procent emisí. Konec uhlí do roku 203
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Uhelné elektrárny produkují v Česku 44 procent emisí. Konec uhlí do roku 2033 je realistický

Přidáno 1. 10. 2023
Ilustrační foto
Český rozhlas

Můžeme se od fosilních paliv bez rizika odklonit do roku 2033, jak předpokládají ministři v právě dokončované energetické koncepci státu? Nebo bychom kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Evropě neměli tolik pospíchat? A rozhodnou politici, nebo ekonomika? Hostem pořadu Pro a proti byl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Uhelné elektrárny v Česku produkují 44 procent emisí. Také vidíme, že elektřina z obnovitelných zdrojů je stále levnější,“ uvádí v Pro a proti Hladík. 

Česká republika patří mezi země s nejvíce emisemi CO2 na hlavu. „Víc než Polsko, Německo nebo Čína. Proto musíme od špinavých uhelných zdrojů co nejdříve pryč. A jak? Kombinace musí být postavena na úsporách energie, tedy na modernizaci, zateplování, zvyšování efektivity řady průmyslových odvětví a nahrazování zdrojů těmi obnovitelnými,“ popisuje ministr.

Ten dodává, že společnost Deloitte odhadla, že je u nás reálné do roku 2036 vystavět deset gigawattů výkonu v solárech a dva gigawatty větrné energie. „Plus můžeme počítat se zemním plynem jako s přechodovým palivem zejména pro teplárenství. V tu chvíli je plán odstoupení od uhlí do roku 2033 velmi realistický,“ shrnuje Petr Hladík.

Více zde.

kategorie Z médií