První náměstek brněnské primátorky a místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík v České televizi odmítl nápad na zrušení podpory stavebního spoření. Upozornil, že stát musí mít efektivní strategii na podporu bydlení. Tento příslib je i v koaliční smlouvě. Odstraňovat jeden ze způsobů, jan na byt či dům našetřit, by tedy nezapadalo do vládního programu.
KDU-ČSL je proti zrušení příspěvku na stavební spoření. Jaké jsou vaše hlavní argumenty?
Je potřeba, aby stát měl efektivní nástroje na podporu bydlení, jelikož jeho nedostupnost je v České republice jedním z nejpalčivějších témat. Tento příslib obsahuje i koaliční smlouva. Zhruba třetina lidí, kteří spoří pomocí stavebního spoření, použije peníze na nákup domu nebo bytu, třetina na rekonstrukci a u té poslední třetiny slouží jako spoření se státním příspěvkem. V Česku je celkem 3,4 milionů lidí, kteří stavební spoření mají. A my je nemůžeme udržovat v nejistotě.
Není cesta v tom, že by stát mohl koncepčně začít s bytovou politikou pro mladé rodiny, stavět startovací byty a obnovit družstevní fond?
Jednoznačně ano. My jako lidovci a náš předseda a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka jednoznačně podporujeme to, aby Česká republika měla efektivní systém pomoci. My v Brně jsme například družstevní výstavbu rozjeli a myslíme si, že to je velmi vhodná cesta. V této souvislosti chci připomenout, že dnes je nutné, aby mladý člověk, pokud si chce vzít hypotéku, měl naspořeno zhruba 20 % hodnoty nemovitosti, což při průměrné ceně bytu kolem sedmi milionů může dosahovat až 1,5 milionu. Dalším možným nástrojem je tedy také snížení této povinné spoluúčasti. Vládní prohlášení také obsahuje možnost, aby tuto spoluúčast garantoval stát.
Více zde.