KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Rovnováha mezi podporou obnovitelných zdrojů a krajinným rázem je pro mě zása
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Rovnováha mezi podporou obnovitelných zdrojů a krajinným rázem je pro mě zásadní

Přidáno 2. 5. 2024
Ilustrační foto
CzechIndustry

Vedle jádra bude naše energetika v budoucnosti stát na obnovitelných zdrojích, proto je třeba se zaměřit na jejich rozvoj, který podporuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Ten je přesvědčený, že při výstavbě nových větrných elektráren nesmí zapomínat na zájmy místních obyvatel a musí respektovat ráz krajiny. Ministr také přiblížil pravidla komunitní energetiky.

„Rozvoj větrné energetiky v Česku dosud stagnoval, chceme proto najít takovou cestu, která umožní rozumnou výstavbu nových větrných elektráren respektující energetické potřeby státu i zájmy místních obyvatel. Je pro mě naprosto zásadní najít rovnováhu mezi podporou obnovitelných zdrojů a krajinným rázem tak, aby jej větrné elektrárny nenarušovaly a nebyly ve střetu s ochranou životního prostředí. Mapujeme českou krajinu na základě zhruba 60 různých map omezení, řešíme všechny nárazníkové zóny, abychom byli v souladu s ochranou přírody a krajiny, politikou územního rozvoje České republiky, dopravními stavbami a dalšími omezeními,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík.

„S obcemi i kraji vše projednáváme a chceme nastavit jasná a transparentní pravidla. Pro obce nebo místní komunity jsou pak akcelerační zóny a větrné elektrárny možností zapojit se do připravovaného konceptu komunitní energetiky a přímo využít elektřinu vyrobenou blízko jejich domovů,“ dodává Hladík.

Více zde.

kategorie Z médií