KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Příroda je svěřený poklad
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Příroda je svěřený poklad

Přidáno 4. 4. 2023
Ilustrační foto
Katolický týdeník

S příchodem jara a probuzením přírody ze zimního spánku si můžeme opět uvědomit, jak velký poklad nám byl v podobě planety Země svěřen. A s ní i úkol: máme o ni pečovat, abychom ji jednou mohli v dobrém stavu předat budoucí generaci. Další šanci už nedostaneme. I to říká Petr Hladík (KDU-ČSL), nově jmenovaný ministr životního prostředí.

V některých regionech patří mezi velikonoční zvyky polévání vodou. Jak na ministerstvu k tematice vody přistupujete – tedy v širších než velikonočních souvislostech?
Voda je nad zlato, bez vody není života a to je potřeba mít neustále na paměti. Proto chceme vodu chránit na té nejvyšší možné úrovni, a to v ústavě. Význam vody jsme si připomněli 22. března při oslavě Světového dne vody. Tématem letošního svátku bylo urychlení změn k vyřešení vodní a hygienické krize. A přesně o to se usilovně snažíme. Staráme se o dostupnost pitné vody a pomáháme zlepšovat její kvalitu. Představil jsem také plánované změny vodního zákona, které povedou ke zvýšení ochrany našich řek. Ekologická havárie, která se odehrála na řece Bečvě, se už nesmí opakovat. Proto chceme zlepšit především monitoring výpustí a zpřísnit postihy za znečištění vodních toků.

České domácnosti aktuálně řeší spíše energetické úspory. Jak jim v tomto pomáhá Ministerstvo životního prostředí?
Nejedná se jen o záležitost České republiky. Celý svět čekají zásadní změny v důsledku energetické transformace. Doba uhelná postupně končí a na energetickou transformaci je vyčleněno opravdu velké množství finančních prostředků. Pro mě osobně je důležité, aby se zamezilo energetické chudobě. Proto budeme postupně rozšiřovat dotační program Nová zelená úsporám. Připravili jsme také dotační program Nová zelená úsporám Light, který pomáhá těm nejzranitelnějším, tedy seniorům a lidem pobírajícím příspěvek na bydlení. Tento dotační program je nyní nastaven tak, aby lidi nezatěžoval zbytečnou byrokracií, a je určen především na výměnu oken, zateplení fasády, stropů nebo podlahy. I tento program plánujeme rozšiřovat. Občan může veškeré informace najít přes portál www.zkrotimeenergie.cz

Více zde.

kategorie Z médií