KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Prioritou je vypsání další vlny kotlíkových dotací
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Prioritou je vypsání další vlny kotlíkových dotací

Přidáno 13. 3. 2023
Ilustrační foto
iROZHLAS

Prezidenta Petra Pavla čekal po jeho inauguraci první úkol. V pátek v devět hodin jmenoval na Pražském hradě ministrem životního prostředí místopředsedu KDU-ČSL Petra Hladíka. Předchozí prezident Miloš Zeman Hladíka totiž jmenovat odmítl. Nový ministr v rozhovoru sdělil, na co se resort v následujících dnech zaměří.

Už dřív jste říkal, že pro vás teď bude prioritou rozšíření dotačních programů na úsporné opatření v domácnostech. Kdy je máme čekat?
Je jich celá řada. Ohlásíme je až přibližně v dubnu, nicméně už teď mohu prozradit, že budeme dále rozšiřovat a upravovat jak Novou zelenou úsporám, tak Novou zelenou úsporám light, která míří především k seniorům a k lidem s nižšími příjmy.

Už jsem naznačil, že dál budeme podporovat především snižování energetické závislosti. Zateplování, výměny oken, výměny zdrojů. Přijdeme také s programem komplexních rekonstrukcí, to znamená, aby mohl být dům celkově zrekonstruován.

Zatím to pracovně nazýváme Oprav barák po babičce, to znamená, stát dá jak dotaci související s energetikou, tak i půjčku na běžné věci, jako jsou obklady koupelen tak, aby celý dům mohl být opraven.
 

Mluvil jste o dotacích na kotle na fosilní paliva. Znamená to, že posunete ty dotační tituly i na kotle v ekologické třídě tři?
V současné době bude vypsáno na jaře nebo na začátku léta další vlna kotlíkových dotací. Ta bude mířit na uhelné kotle první a druhé emisní třídy, protože k 30. září příštího roku už nebude možné v těchto kotlech topit a to pro to, že způsobily obrovské množství emisí a polétavých částic. Takže to je priorita.

Zároveň ale chceme především seniorům nebo lidem s nižšími příjmy nabídnout kombinaci – zateplení svého domu a výměnu starého plynového kotle za tepelné čerpadlo.

Chci zdůraznit jednu záležitost, která opravdu přijde nově: doposavad jsme podporovali především oblast rodinných domů, což se teď změní. Následovat budou také bytové domy, a to takovým způsobem, abychom dokázali šetřit energie. Nejlepší energie je taková, která se vůbec nemusí vyrobit, protože ji dům nespotřebuje.

Více zde.

kategorie Z médií