KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Pomáháme Vysočině k moderní energetice
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Pomáháme Vysočině k moderní energetice

Přidáno 9. 7. 2024
Ilustrační foto
Komunální ekologie.cz

Ministerstvo životního prostředí předložilo během jednání vlády v Havlíčkově Brodě aktuální informace o dotačních programech realizovaných na Vysočině. Ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) chce kraj motivovat k tomu, aby ještě více využíval jak programy financované z Evropské unie, tak z národních zdrojů. Aktuálně největší část podpory míří do oblasti hospodaření s pitnou vodou a na podporu čistíren odpadních vod a kanalizací.

Kraj Vysočina využívá celé portfolio veřejné podpory Ministerstva životního prostředí. Tedy jak Operační program Životního prostředí, Modernizační fond, tak také evropský Program LIFE, rodinu programů Nová zelená úsporám, Národní program Životního prostředí včetně části financované přes Národní plán obnovy.

,,Chtěl bych ještě víc motivovat kraj, jednotlivé starostky i starosty, ale i podnikatele k většímu využívání naší finanční podpory ze všech programů, ale především z Modernizačního fondu. Z něj mohou zájemci čerpat podporu na investice do modernizace energetiky, průmyslu nebo snižování energetické náročnosti budov,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík s tím, že stejně tak se mohou další zájemci hlásit o příspěvek z programu Nová zelená úsporám.

Senioři nebo nízkopříjmové domácnosti mohou využít nejen zálohově vyplácené prostředky z NZU Light, ale také bezplatnou poradenskou síť v kraji Vysočina. Dosud si na Vysočině požádalo téměř 6 000 domácností o podporu na jednoduchá a rychlá opatření v rodinných domech, jako je výměna oken nebo dveří, zateplené střechy či na solární ohřev teplé vody. Od konce června bude program ještě výhodnější, na zateplení mohou rodiny získat až 250 000 korun, tedy o 100 tisíc více, což doteď možné nebylo,“ dodává ministr životního prostředí.

Více zde.

kategorie Z médií