KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Plyn a jádro je potřeba standardizovat jako přechodný zdroj pro teplárenství
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Plyn a jádro je potřeba standardizovat jako přechodný zdroj pro teplárenství

Přidáno 4. 1. 2022
Ilustrační foto
Česká televize

V uplynulých dnech jsme slyšeli velké nadšení od českých politiků k návrhu Evropské komise, který má zařadit jádro a plyn k zeleným zdrojům. Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že tento navržený materiál je dobrým signálem a udělá všechno pro to, abychom pro Českou republiku dotáhli tuto agendu do úspěšného konce. Téma pro 90‘ ČT24 okomentoval místopředseda KDU-ČSL pro oblast životního prostředí Petr Hladík.

 

Zavedení jádra mezi čisté zdroje energie patří dlouhodobě mezi priority nové vlády. ,,Je to dobrý signál. Potřebujeme standardizovat plyn jako přechodný zdroj pro teplárenství, ale také jádro, abychom dokázali být v roce 2050 bez emisní. V současné době je potřeba se zaměřit na připomínkování parametrů, aby to dávalo smysl v kontextu jednotlivých zemí,” uvedl místopředseda KDU-ČSL pro oblast životního prostředí Petr Hladík.

Dále zdůraznil potřebu společného postupu v rámci Evropské unie. ,,Důležité je hledat spojence. V Evropě mezi nimi máme rozhodně Francii, Švédko, Belgii a další země. Je potřeba rozdělit dvě témata - plyn a jádro, protože jsou rozdílné.  U plynu se jedná principiálně o správnou cestu, ale časové limity jsou technologicky nereálné. Co se týká jádra, tam je potřeba vyjasnit některé pojmy,” dodal s tím, že pokud chce být Evropa do roku 2050 uhlíkově neutrální, musí k tomu mít jasně nastavené kapacity a revitalizovat stávající bloky elektráren, případně postavit nové. 

Více zde. 

kategorie Z médií