KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Petky jako předvoj. Brzy můžeme zálohovat i zavařovačky nebo nábytek
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Petky jako předvoj. Brzy můžeme zálohovat i zavařovačky nebo nábytek

Přidáno 17. 1. 2024
Ilustrační foto
Hospodářské noviny

Kvůli chystanému zálohování PET lahví nebo plechovek se zákazníkům nápoje neprodraží, slibuje v rozhovoru pro HN ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zálohování je podle něj jen krok k tomu, jak třídit a recyklovat více odpadu. Resort nyní zvažuje, že vykupovat by se mohly také zavařovací sklenice, ale i nábytek, tabulové sklo nebo plastové hračky. „Když k tomu zdvojnásobíme kapacitu spaloven, skládky pak už téměř nebudeme potřebovat,“ soudí ministr.
 

Začátkem ledna se uzavřelo připomínkové řízení k novele zákona o obalech, která zavádí zálohování PET lahví a plechovek. Překvapilo vás, že zástupci obcí a krajů se vyjádřili proti zálohování? Přijdou o cennou surovinu.
Nedávno jsme dělali webinář o zálohování pro obce, kterého se zúčastnilo více než desetina starostů a ze zpětné vazby jednoznačně vyplývá, že víc než polovina starostů ten systém podporuje. Aby znali parametry, zveřejnili jsme na našem webu kalkulačku, kde každý starosta uvidí, jak se změní příjmy obce po zavedení zálohování. Z propočtů je zřejmé, že v každé obci budou rozpočty posíleny, v průměru o 39 korun na jednoho obyvatele. Obce totiž dostanou 15 procent z nevrácených záloh a nově i odměnu za třídění reklamních letáků.

Více zde

kategorie Z médií