KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Opravte si starý dům po babičce
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Opravte si starý dům po babičce

Přidáno 16. 6. 2023
Ilustrační foto
Mladá fronta DNES

Ministerstvo životního prostředí se chystá podpořit rekonstrukci starších budov. Lidovec Petr Hladík je čtvrt roku ve funkci ministra životního prostředí. Nový projekt jeho úřadu slibuje pomoct s rekonstrukcí starých domů. „Kombinací dotace a půjčky chceme rozhýbat trh starých domů,“ říká ministr Hladík.

Majitelé činžovních a rodinných domů s nejvyšší energetickou náročností by je měli do konce roku 2033 zateplit. Rozhodl o tom v úterý Evropský parlament. Podle kritiků to je drahé a nereálné. Dopadne to skutečně tak, že třeba úředník bude obcházet lidi na vesnici a vyzývat je, aby zateplili domy?
Evropský parlament jen otevřel diskusi, jsme na začátku. Vláda musí motivovat majitele k zateplování, snižování nákladů na vytápění, vyměnění starých oken, proto také máme programy, jako je Nová zelená úsporám. Podporujeme obce, SVJ i rodiny. V sociálně vyloučených lokalitách přidáváme deset procent dotace navíc.

Chystá se direktiva, která nařídí, že domy musí patřit do nějaké energetické kategorie a kdo to nesplní, dostane pokutu?
Nevidím šanci ani ochotu, aby někdo přistoupil k takovému řešení.

Více zde.

kategorie Z médií