KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Oprav dům po babičce je dobře nastavená dotace. Vyvážený poměr odpovědnosti a
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Oprav dům po babičce je dobře nastavená dotace. Vyvážený poměr odpovědnosti a pravomocí

Přidáno 3. 8. 2023
Ilustrační foto
Český rozhlas

„V České republice je dnes 400 000 neobývaných domů. Pokud dotační program Oprav dům po babičce povede k tomu, že se realitní trh trochu pohne, budu jenom rád." Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Program Oprav dům po babičce je určen ekonomicky aktivním lidem, tedy zaměstnancům, podnikatelům nebo živnostníkům. Žadatel musí být vlastníkem domu. Nevytváříte tímto nastavením tlak na babičky a dědečky, aby museli převést své domy na děti nebo vnoučata?
V žádném případě. V České republice je dnes 400 tisíc neobývaných domů. Pokud to povede k tomu, že se realitní trh trochu pohne a lidé začnou využívat i tyto domy pro rekonstrukce a renovace, aby v nich trvale bydleli, tak já budu jenom rád.

Mám ostatně velmi pozitivní reakce od celé řady starostů a starostek, protože to je přesně to, na co čekali a co jsme promítali do volebního programu.

Podmínkou pro využití dotace je to, že žadatel musí dalších 10 let v domě trvale bydlet. Není v současné nejisté situaci nezodpovědné k něčemu takovému se zavázat?
Je to samozřejmě volba. Každý žadatel má volbu, vybírat může ze čtyř dotačních titulů. U klasické Nové zelené úsporám musí prvně renovovat, potom dostane peníze a nemá tam tuto podmínku, může dělat i dílčí renovace.

U Oprav dům po babičce jsme chtěli přijít s komplexní renovací, s bonusy a ano, je to nastavené dobře a štědře. Na druhé straně je tam ta odpovědnost, renovaci je nutné provést komplexní na nízkoenergetický standard a je třeba tam žít po dobu 10 let. Jde o vyvážený poměr odpovědnosti a pravomocí, které spolu souvisí.

Více zde.

kategorie Z médií