Můžeme se od fosilních paliv bez rizika odklonit do roku 2033, jak předpokládají ministři v právě dokončované energetické koncepci státu? Nebo bychom kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Evropě neměli tolik pospíchat? A rozhodnou politici, nebo ekonomika? Hostem pořadu Pro a proti Českého rozhlasu byl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
„Uhelné elektrárny produkují v Česku 44 procent emisí. Také vidíme, že elektřina z obnovitelných zdrojů je stále levnější,“ uvádí v Pro a proti Hladík. Česká republika patří mezi země s nejvíce emisemi CO2 na hlavu. „Víc než Polsko, Německo nebo Čína. Proto musíme od špinavých uhelných zdrojů co nejdříve pryč. A jak? Kombinace musí být postavena na úsporách energie, tedy na modernizaci, zateplování, zvyšování efektivity řady průmyslových odvětví a nahrazování zdrojů těmi obnovitelnými,“ popisuje ministr.
Hladík dodává, že společnost Deloitte odhadla, že je u nás reálné do roku 2036 vystavět deset gigawattů výkonu v solárech a dva gigawatty větrné energie. „Plus můžeme počítat se zemním plynem jako s přechodovým palivem zejména pro teplárenství. V tu chvíli je plán odstoupení od uhlí do roku 2033 velmi realistický,“ shrnuje Petr Hladík.
Více zde.