KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Nová zelená úsporám nabízí komplexní podporu zateplování a energetických úspo
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Nová zelená úsporám nabízí komplexní podporu zateplování a energetických úspor domácností

Přidáno 24. 1. 2024
Ilustrační foto
Lidové noviny

O dotační programy Ministerstva životního prostředí na podporu bydlení a energetických úspor domácností je v České republice velký zájem. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v rozhovoru pro Lidové noviny hovořil o podpoře zateplování a energetických úspor v rámci prgramů Nová zelená úsporám či Oprav dům po babičce. Důležitým tématem je pro Petra Hladíka také zálohování PET lahví a plechovek.

V minulém roce jste představil program Oprav dům po babičce, který se společně s dalšími věnuje podpoře zelených opatření pro nemovitosti. Jak velký je dosavadní zájem a očekáváte ještě růst poptávky?
Nejen vámi zmíněný projekt, ale všechny dotační tituly Nová zelená úsporám nabízejí komplexní systém podpory zateplování a energetických úspor pro všechny typy budov. Veřejných, soukromých, rodinných i bytových. Jsme za to chváleni, protože jsme v tom nejlepší v Evropě. Celkem je dotačních titulů v současnosti šest a fungují výborně. Co se týká titulu Oprav dům po babičce, doposud máme osm set žádostí. Nástup je pozvolný, ale vidíme v trendu zrychlování, neboť lidé musejí vytvořit svůj projekt a získat energetický posudek. Vyřídit tyto dva dokumenty zkrátka chvíli trvá, jak vám určitě potvrdí každý, kdo se někdy pustil do takto náročné rekonstrukce domu. Obrovskou výhodou je, že lidé získávají peníze zálohově dopředu. Od února navíc přibude možnost výhodné půjčky s úrokem nižším než tři procenta.

Chystá se zálohování PET lahví a plechovek. Co je hlavním cílem? Zabránění novým skládkám?
Důvodů je několik. Ten naprosto primární je, aby se nám PET lahve a plechovky nadále nepovalovaly v přírodě. Druhý: aby bylo možné například ze staré PET lahve vytvořit novou. To se nyní neděje. Třetím důvodem pak je splnit cíle dané Evropskou unií, abychom dokázali recyklovat minimálně 90 procent těchto materiálů. Lze si všimnout, že všechny okolní státy k tomuto kroku také přistoupily. Němci zálohují dlouho, Slováci dva roky. Za tu dobu nás Slovensko zvládlo předběhnout: jsou lepší než my a to startovali z mnohem horší výchozí pozice. Rumunsko spustilo zálohování 30. listopadu 2023, Rakušané by měli začít od roku 2025 a Poláci v současnosti schvalují v Sejmu (dolní komora parlamentu – pozn. red.) zákon.

Čím je dáno, že nás předehnali? Je zkrátka prvek peněz tak motivační?
Je to dáno efektivitou celého systému. Dnes, když PET lahev vyhodíte do žlutého kontejneru, není využitelná do potravinářského průmyslu, protože je prostě většinou znečištěna. Z onoho kontejneru putuje do nějakého vozu, poté je někde vysypána, pak prochází dotřiďovacím procesem. Naopak když jde o systém zálohování, tak k znečištění nedochází, kvalita potřebná pro potravinářský průmysl je zachováno a ze staré lahve vzniká nová. My se jako resort nezabýváme jen konkrétně PET lahvemi. Jde nám o cirkulační postupy u všech typů materiálů. Pracujeme na dalších systémech, ve kterých použijeme recyklát jako materiál. Cílem je neskládkovat, ale maximum využít materiálně. To, co nejde, pak využít energeticky.

Více zde.

kategorie Z médií