Často o ministerstvu mluvíte jako o resortu budoucnosti. Co tím myslíte?
Nepřeji si, aby resort byl pouze nějakým ministerstvem zákazů a příkazů. Je to resort, který musí připravit Česko na klimatickou změnu. Na změnu v oblasti emisí, na zelenou restrukturalizaci, adaptovat naše města na změnu klimatu. Je to ministerstvo, které bude hrát velkou roli v tom, jak bude vypadat naše krajina za 30 či za 50 let. Proto volím tato slova.
Resort jste zdědil po Anně Hubáčkové, která musela odstoupit kvůli zdravotním potížím. Co nejdůležitějšího po ní přebíráte?
Je toho celá řada: především přenastavit a rozšířit program Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám light. Právě tu druhou variantu, která je pro nízkopříjmové občany, lidi se třetím stupněm invalidity a také pro seniory v důchodu, má předchůdkyně vymyslela. Chceme rozšířit program i na bytové domy. Zde bych chtěl apelovat na české domácnosti, nyní je několikaletý prostor pro to, aby se provedlo zateplení, vyměnila okna, změnil způsob vytápění. Česko má potenciál snížit až 50 procent spotřeby energií.
Druhou věcí je změna krajiny: více ji otevřít a přidat více krajinných prvků, jako jsou stromořadí, solitérní stromy, mokřady, jezírka a další drobné prvky. Velkou výzvou je pro mě také rozšířit chráněná území, konkrétně Národní park Křivoklátsko, Chráněné krajinné oblasti Soutok a Krušné hory. Prioritou je i cirkulární ekonomika, příkladem budiž nařízení o bateriích, na kterém má velkou zásluhu české předsednictví Radě EU. Každé zařízení, kde je baterie, se bude moct v budoucnu recyklovat. Bude muset být vyjímatelná a vyměnitelná.
Více zde.