KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Na MŽP letos máme tři důležité vize, které mají mířit na pomoc rodinám
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Na MŽP letos máme tři důležité vize, které mají mířit na pomoc rodinám

Přidáno 16. 1. 2023
Ilustrační foto
ministerstvo životního prostředí

Petr Hladík je od pondělí náměstkem na ministerstvu životního prostředí s pověřením řídit velkou měrou úřad za svého šéfa Mariana Jurečku (oba KDU-ČSL). Pro Právo představil své priority.

Mezi svými prioritami jste při nástupu na ministerstvo zmínil rodiny, aby se jim pomohlo s úsporami energií a s instalací obnovitelných zdrojů. Jak na to?
Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí v pondělí spustilo například program NZÚ Light, který může dotací pomoci těm nejníže příjmovým. To znamená seniorům, hendikepovaným s invalidním důchodem 3. stupně a všem, kteří pobírají příspěvek na bydlení. Jenom za první dva dny si v něm podalo žádost více než dva tisíce domácností, což je úžasné. Je na to zatím vyčleněno jeden a půl miliardy korun a ty peníze půjdou především na zateplení různých částí domu, výměnu oken a dveří.

A chystá se i něco dalšího?
V letošním roce máme tři důležité vize, které mají mířit právě na pomoc rodinám. První je, aby si lidé s pomocí dotací mohli vyměnit staré plynové kotle. Zatím měníme pouze kotle na pevná paliva, které nejvíc znečišťují ovzduší. Poptávka po finanční pomoci s výměnou 20 let starých, nízko účinných plynových kotlů je velká. To je jedna oblast, kterou bychom chtěli zhruba v polovině roku rozjet. Máme na to už notifikaci z Evropské komise. Druhá záležitost se týká renovací a rekonstrukcí budov, protože se často zvlášť na menších obcích nebo městech staví na zemědělské půdě, ale je tam spousta domů, které zejí prázdnotou. Označme to zkratkou „Oprav dům po babičce“. Naším cílem bude dát podporu na celkovou rekonstrukci domů v zástavbě tak, aby se nám nevyprazdňovala centra obcí. A tou třetí věcí je naplnění poptávky po fotovoltaice i u seniorů. Ti totiž často na finanční podporu v této oblasti nedosáhnou. Rád bych ještě nastavil nějakou podporu pro oblast solárních panelů podobnou té, jaká je dnes u NZÚ Light na zateplení či výměnu oken.

Více zde.

kategorie Z médií