KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Na majitele nezateplených domů padla chudoba. Obhajoval dotace
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Na majitele nezateplených domů padla chudoba. Obhajoval dotace

Přidáno 1. 10. 2023
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) obhajoval ve vysílání CNN Prima NEWS dotační titul nazvaný Oprav dům po babičce. V pořadu Co na to ministr uvedl, že v době energetické krize nejvíce trpěli majitelé rodinných domů bez potřebného zateplení. Ve vysílání se také vyjadřoval k průzkumu společnosti STEM, podle kterého má podrobné povědomí o Green Dealu jen jedno procento dotázaných.

Hladík se velmi zasadil o dotační program Oprav dům po babičce, který lidem zálohově proplácí rekonstrukce. Dotace míří zejména na zateplení, tedy do výměn oken, nových zdrojů energie nebo oprav střech. Kritici upozorňují, že se jedná o diskriminační program, protože peníze dostanou lidé, kteří už vlastní nějakou nemovitost.

To ale ministr odmítá. „Jestli byl někdo nejvíce zasažen vyššími cenami energií, byli to majitelé nezateplených rodinných domů. Vyplývá to jednoznačně z dat a analýz, které máme k dispozici. Ukazuje se, že právě u těchto lidí se projevila energetická chudoba,“ řekl Hladík v pořadu Co na to ministr.

Ministr také obhajoval, že peníze nejdou čistě ze státního rozpočtu, ale z evropských peněz. Jde o výnosy z emisních povolenek, jež jsou určené na zateplování nebo podobné energetické úspory. „Tedy abychom dokázali snížit množství spotřebované energie a zároveň lidem pomohli s cenami energií. Chci zdůraznit, že dobře renovovaný rodinný dům může snížit výdaje na energie až o 80 procent,“ dodal ministr.

Více zde.

kategorie Z médií