KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Míříme na ty, kteří naspořeno nemají. Zneužití dotací se nebojím
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Míříme na ty, kteří naspořeno nemají. Zneužití dotací se nebojím

Přidáno 26. 7. 2023
Ilustrační foto
Hospodářské noviny

Na zateplení domu až milion korun dopředu, výhodný úvěr plus padesátitisícové bonusy na každé dítě. Program Oprav dům po babičce představilo ministerstvo životního prostředí minulý týden. „Celá Evropa odchází od uhlí. Teď jsou na to finanční prostředky. Za pár let se můžeme dostat do situace, že sice bude nutné dál investovat, ale už na to nebudou dotace. Do této situace se dostat nechci,“ říká v rozhovoru pro HN ministr.

V čem budou výhodné půjčky od stavebních spořitelen? Dnes se sazby těchto překlenovacích úvěrů pohybují kolem sedmi procent. Jak je chcete dostat na polovinu?
Úvěr od stavební spořitelny bude výhodný i díky přidání finančních prostředků, které si Česko půjčilo od EU. Tyto peníze půjčí stát stavebním spořitelnám a zase přes stavební spořitelny se vrátí do Evropy. Vytváříme tedy princip, jakým renovovat víc a víc domů. Další výhodou je i fakt, že lidé budou moci úvěr i dotaci vyřídit na jednom místě, na pobočce spořitelny. Fixace úrokové sazby bude navíc po celou dobu splatnosti.

V době vysoké inflace uvolníte přes nový dotační program do ekonomiky další desítky miliard korun. Někteří hráči na stavebním trhu varují, že to může vést ke zdražení materiálu. Nemůže dotace opět rozdmýchat inflaci?
Pravidelně jednáme s výrobci minerálních vat, izolací, oken nebo dveří. Ti nám říkají, že poptávka na trhu klesá, stavební činnost se utlumuje a ceny padají. Teď je tedy optimální čas. Modernizační fond je zároveň určený na investiční pobídky směrem k dekarbonizaci, úsporám energií a přechodu na čistou energii. Tam je alokováno zhruba 500 miliard korun, které do roku 2030 přijdou do ekonomiky. Ano, je politické rozhodnutí, že část těchto prostředků půjde na snižování spotřeby energií domácností. Ale zpět k té inflaci, ty prostředky do ekonomiky půjdou tak jako tak.

Více zde.

kategorie Z médií