KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Ministerstvo životního prostředí rozhoduje o tom, jak bude Česko v budoucnu v
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Ministerstvo životního prostředí rozhoduje o tom, jak bude Česko v budoucnu vypadat

Přidáno 25. 1. 2023
Ilustrační foto
Hospodářské noviny

Petr Hladík, první náměstek brněnské primátorky a místopředseda KDU-ČSL, se v rozhovoru pro Hospodářské noviny vyjádřil k Nové zelené úsporám Light, vizi nového dotačního titulu „Oprav barák po babičce“, obnovitelným zdrojům energie a dalším tématům souvisejících se životním prostředím.

O ministerstvu životního prostředí hovoříte jako o ministerstvu budoucnosti, proč?
Protože právě toto ministerstvo dnes rozhoduje o tom, jak Česko bude v budoucnu vypadat, a to z mnoha úhlů pohledu. Určuje, jak budou vypadat naše města a obce a jak budou reagovat na změnu klimatu. Stejně tak promlouvá do toho, jakým způsobem se bude vyvíjet hospodářská politika a samozřejmě příroda. Změna klimatu je realitou a my se jí musíme přizpůsobit a dělat zásadní kroky k tomu, abychom dokázali oteplování planety dostatečně zbrzdit.
Při této příležitosti chci zdůraznit, že tato klimatická snaha opravdu není jen o EU. Byť je Evropa možná trochu rychlejší, tak tímto směrem jde celý svět. Že jsme rychlejší, nám přinese technologickou výhodu.

Jakým způsobem by se měl program Nová zelená úsporám Light obecně změnit?
U programu NZÚ, který je otevřen všem domácnostem, chystáme také ještě do konce tohoto pololetí několik změn. Prozradím vám dvě. Nově chceme dát dotace na tepelná čerpadla i v případě výměny starých plynových kotlů. Budeme přitom ale zohledňovat jejich energetickou účinnost, takže se to nebude týkat moderních kondenzačních kotlů. Dále velmi vážně uvažujeme o vytvoření nového dotačního titulu pro mladé rodiny. Zatím tomu předběžně říkám „Oprav barák po babičce“. Je to z toho důvodu, že se nám stále rozšiřují města a vesnice do krajiny, přitom v obcích jsou často prázdné stávající rodinné domy. Naší motivací tedy je využít tyto prázdné domy a motivovat k tomu, aby se častěji rekonstruovaly a osidlovaly.

Více zde.


 

kategorie Z médií