KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Ministerstvo životního prostředí už dávno nestojí v koutě. Naším cílem je udr
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Ministerstvo životního prostředí už dávno nestojí v koutě. Naším cílem je udržitelná budoucnost

Přidáno 14. 5. 2024
Ilustrační foto
Obnovitelně.cz

Ministerstvo životního prostředí v čele s ministrem Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dlouhodobě podporuje rozvoj obnovitelných zdrojů v naší zemi. Zájmy lidovců v této oblasti se daří prosazovat jak na vládě, tak ve sněmovně. Během energetické krize akceleroval zájem o úspěšný program Nová zelená úsporám, který lidovečtí ministři vylepšili o novinku pomáhající podporou dílčích renovací nízkopříjmovým domácnostem, například domům obývaným seniory. Zároveň se restartoval rozvoj fotovoltaiky na střechách budov. Díky tomu jsou dnes solární panely na více než 160 tisících střech a jejich potenciál ještě rozhodně není naplněn. 

Hladík vnímá rozvoj obnovitelných zdrojů jako svou prioritu. „My jsme si stanovili jako jednoznačný cíl vyvést naši republiku z fosilního skanzenu, ve kterém byla. A také se dostatečně adaptovat, tedy přizpůsobit se na klimatickou změnu. Je pravdou, že KDU-ČSL hraje v tomto ve vládě významnou roli strany, které jde o budoucnost,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík.

Ministerstvo životního prostředí už nepatří mezi "slabší" rezorty, jak tomu v minulosti často bývalo. Právě rostoucí význam tohoto ministerstva přinesl i lepší vyjednávací pozici, což ostatně potvrdil sám ministr Hladík. „Ve vládě Ministerstvo životního prostředí už dávno nestojí v koutě. Jsme ministerstvem ekonomickým, jsem také součástí porady ekonomických ministrů, protože dnes celá řada principů, řešení, podpor je alokována na Ministerstvu životního prostředí,“ uvádí. 

Životního prostředí bychom si měli více vážit. Po více než sto let trvající éře energetiky založené na fosilních palivech už dnes na vlastní kůži pociťujeme projevy klimatické změny. „Bude to čím dál tím častější. Větší a větší výkyvy, extrémní teploty, sucha, pak zase deště, záplavy, teď to byly mrazy. Je to jenom projev toho, na co si lidstvo zadělalo před desítkami let. Nemůžeme plakat nad rozlitým mlékem, ale potřebujeme soustavně dělat dvě věci: první věc je opravdu adaptovat se, přizpůsobit se na klimatickou změnu. A druhá věc je poučit se z toho, že jsou tady škodliviny, emise a ty potřebujeme stlačovat tak, aby to, co prožíváme dnes, jsme dokázali zafixovat, aby se projevy počasí nestávaly horšími,“ vysvětluje Hladík.

Více zde

kategorie Z médií