KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Ministerstvo životního prostředí má dynamiku a drive
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Ministerstvo životního prostředí má dynamiku a drive

Přidáno 23. 2. 2023
Ilustrační foto
Respekt

Petr Hladík z KDU-ČSL už druhý měsíc působí na ministerstvu životního prostředí v roli náměstka a účastní se zasedání kabinetu Petra Fialy. Do funkce ministra by ho měl jmenovat nový prezident Petr Pavel. Co chce v úřadu změnit? Jak chce zastavit klesající druhovou rozmanitost a zlepšit ochranu klimatu? Bude se Česko ucházet o pořádání klimatické konference OSN v roce 2024? Co si Petr Hladík vyslechl s prezidentem Milošem Zemanem, který ho odmítl jmenovat do funkce ministra? I na to se ho ptali František Trojan a Štěpán Sedláček v podcastu týdeníku Respekt.

„Nemrzí mě, že jsem doposud nebyl jmenován ministrem. Jde mi o to, co na ministerstvu děláme pro každého obyvatele této země. Mám pocit, že to nyní dostalo dynamiku a drive. Jako výstup naší práce mohu zmínit Novou zelenou úsporám Light. Jen za měsíc si o tuto dotaci požádalo zhruba 14 000 lidí, přičemž jsou to zejména osoby z těch nejzranitelnějších skupin obyvatel. Dále jsme znovu nastartovali legislativní proces u krizové novely vodního zákona a zákona o zemědělském půdním fondu a řešíme převody finančních prostředků, které MŽP dokáže vyčerpat na smysluplné projekty třeba i z jiných ministerstev. S panem ministrem Kupkou a panem ministrem Síkelou jsme se domluvili na řešení záležitostí s meziresortním přesahem. Konkrétním výstupem je například to, že vláda chce hodně podpořit bioplyn, protože to je zajímavá komodita v rámci tří ministerstev – zemědělství, životního prostředí a průmyslu a obchodu,“ sdělil na úvod Petr Hladík.

Přiznává však, že aktuální situace, kdy kvůli nejmenování prezidentem Milošem Zemanem na post ministra životního prostředí zastává pouze funkci náměstka, je nestandardní. „Jsem člověk, který jde vždy do všeho naplno. Jinak to neumím. Snažíme se tedy i tuto ne zrovna komfortní situaci překonat tak, aby to nikdo nepoznal. Je tu především úžasná osoba předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky, který dokáže věci řídit a komunikovat takovým způsobem, aby vše fungovalo velmi dobře jak po profesní, tak po té lidské stránce. Není to ideální, ale na dobu těchto dvou konkrétních měsíců jsme se takto dohodli,“ doplnil náměstek ministra životního prostředí.

Více zde.

kategorie Z médií