KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Mapujeme, kde půjde zahájit urychlenou výstavbu větrných elektráren
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Mapujeme, kde půjde zahájit urychlenou výstavbu větrných elektráren

Přidáno 17. 4. 2023
Ilustrační foto
Respekt

Česku se daří rychle čerpat peníze z Evropské unie, které mají ekologizovat energetiku. Z nového Modernizačního fondu už získaly podporu stovky projektů z peněz získaných z prodeje emisních povolenek v EU. Před Evropskou komisí už Česko obhájilo dotace za 185 miliard korun, oznámil ministr životního prostředí Petr Hladík. Nejvíc peněz z fondu podle něj míří do výstavby solárních elektráren, jak ilustroval novinářům na střeše tiskárny ministerstva vnitra v Praze na Chodově, kde jsou instalovány soláry.

Vláda právě tento týden schválila nové teze ke Státní energetické koncepci a souvisejícím dokumentům, z nichž vyplývá cíl dosáhnout v Česku do roku 2030 podíl obnovitelných zdrojů na úrovni 40-45 procent. Je to realistické?
To předkládáme spolu s ministrem Josefem Síkelou. Je to energetická koncepce Politiky a ochrany klimatu i Národní energetický klimatický plán - a je to společná práce. Předpokládáme, že bude zahrnovat devět scénářů. Půjdeme od scénáře, kdy „neuděláme nic“ a zůstali bychom na uhlí, až po scénář masivních investice do obnovitelných zdrojů. Budou zahrnovat ekonomické a především klimatické dopady rozložené v čase. V podstatě vycházíme z toho, co jsme si sami schválili ve „Fit for 55“. Je tam úspora CO2 o 26 procent do kroku 2030. Vycházíme také z predikcí, které máme obsažené ve vládním programovém prohlášení. To znamená odchod od uhlí do roku 2033. Počítáme samozřejmě s rozvojem čisté mobility i biometanu s velkým potenciálem pro českou energetiku. To jsou všechno vstupní premisy a v následujících měsících na tom budou dělat naše pracovní skupiny. Pak přijde na řadu posouzení, modulace a představení jednotlivých scénářů - a definitivní výběr na úrovni vlády.

To by mělo být v červnu?
Předpokládáme, že první verze energeticko-klimatického plánu bude hotová v červnu. Nicméně pak ji budeme ještě konzultovat s Evropskou komisí. Definitivní schválení všech tří dokumentů včetně Politiky ochrany klimatu a Státní energetické koncepce předpokládáme do konce letošního roku.

Více zde.

kategorie Z médií