KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Lidovci a Starostové představili plán pro dosažení energetické nezávislosti B
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Lidovci a Starostové představili plán pro dosažení energetické nezávislosti Brna do roku 2027

Přidáno 9. 9. 2022
Ilustrační foto
Mladá fronta DNES

Ceny energií rostou a vedení měst na to musí patřičně reagovat. Lidovci a Starostové ve svém programu nabízí docílení energetické nezávislosti už v roce 2027. Tedy o 5 let dříve, než by byl vystavěn horkovod z Dukovan. Na tuto cestu se vydali už před začátkem energetické krize. Pomocnou rukou Brňanům by také mohla podat nová energetická kancelář města.

„Naší prioritou je zajistit Brňanům stabilní ceny energií. Toho můžeme dosáhnout jenom když se Brno stane energeticky nezávislé. V současnosti je brněnská energetika závislá z 80 procent na dodávkách zemního plynu a z 20 procent na energetickém využití odpadu. Máme plán, jak pokrýt aktuální spotřebu pomocí lokálních obnovitelných zdrojů a špičkovacích zdrojů. Dokážeme to díky čtyřem hlavním energetickým zdrojům. První je využití odpadů, druhým zdrojem je odpadní voda, třetím štěpka a čtvrtým bioplyn a využití čistírenských kalů,” uvedl kandidát na primátora Petr Hladík.

Právě pod vedením lidovců se začala brněnská energetika transformovat ještě před začátkem energetické krize. V loňském roce se začaly instalovat první solární panely na střechy městských budov, do roku 2026 má být pokryto celkem 500 střech a těsně před zahájením výstavby je třetí spalovenská linka na energetické využití odpadu.

Více zde.

kategorie Z médií