KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Křivoklátsko je unikátní ekosystém, který si ochranu národního parku zaslouží
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Křivoklátsko je unikátní ekosystém, který si ochranu národního parku zaslouží. Já a kolegové jsme připravení na každodenní komunikaci a budeme pokračovat

Přidáno 1. 3. 2023
Ilustrační foto
Český rozhlas

Vláda má vyhlášení Národního parku Křivoklátsko ve svém programovém prohlášení. Místní starostové tvrdí, že současná chráněná krajinná oblast stačí a vyjadřují obavy z omezení. Náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík proto přijel na Křivoklátsko, aby tamním starostům blíže zdůvodnil, proč by tam národní park měl vzniknout. 

„Je to naprosto unikátní rozsah zachovalých lesních ekosystémů kolem řeky Berounky v hlubokých údolích. A má obrovský potenciál na obnovu přírody a také na obnovu druhové pestrosti. V České republice máme zhruba 3 % chráněných území nebo velmi chráněných území, jsou to národní parky. A takovým cílem, celosvětovým cílem, ke kterému jsme se zavázali, je zhruba 10 %, to asi v Česku nejsme schopni dosáhnout, ale právě Křivoklátsko je unikátní ekosystém, který si ochranu národního parku zaslouží,“ uvedl problematiku náměstek ministra. 
 
„Já a kolegové z ministerstva životního prostředí jsme připravení na každodenní komunikaci a budeme pokračovat v individuální komunikaci jak se starosty, tak s obyvateli obcí Křivoklátska. My se domníváme, že neexistuje žádná alternativa,“ pokračoval. 
 
„Já chci zdůraznit, že ten nový národní park má být v majetku České republiky, ne v majetku obcí nebo soukromníků. 98 % území je v majetku České republiky, je to vlastnictví nás všech. Co se týká toho, jakým způsobem bude realizován národní park, pokud se týká obyvatelů místních nebo návštěvníků, nezmění se vůbec nic. Ta zásadní změna je ve způsobu hospodaření. Bude se tam hospodařit tak, aby co nejvíce byla zachována příroda, aby se zvětšovala druhová pestrost. Bude tam rozdíl v tom managementu,“ zakončil Petr Hladík.

Více zde

kategorie Z médií