KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Země nám byla svěřena a máme odpovědnost ji jednou předat dalším generacím
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Země nám byla svěřena a máme odpovědnost ji jednou předat dalším generacím

Přidáno 25. 1. 2024
Ilustrační foto
Echo24.cz

Zelená, neaktivistická politika je jedou z dlouhodobých lidoveckých priorit. Co si pod tím přesně KDU-ČSL představuje popsal ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v rozhovoru s Danielem Kaiserem pro Echo24.

Loni na podzim měli lidovci programovou konferenci, načež se v médiích objevily titulky, že velkými tématy strany budou rodinná politika, bezpečnost a obrana a taky klimatická politika. Ta mi u vás připadá mezi prioritami jako novinka. Nebo se pletu?   
My jsme jediná politická strana v zemi, která neaktivistickým a nealarmistickým, ale naopak hodnotovým způsobem řeší ochranu klimatu, klimatickou změnu. A řeší především adaptaci obcí, měst, volné přírody a krajiny na jev, který je naprosto nezpochybnitelný. Tedy na změnu klimatu. Dnes narozené děti všechny zažijí rok 2100. A v roce 2100 Země bude vypadat jinak, bude teplejší a výrazně sušší, bude zažívat větší extrémy, častější výkyvy počasí včetně srážkových úhrnů. Odpovědností České republiky, všech následujících vlád, je řešit klimatickou změnu a její dopady. Pro lidovce je to velká hodnota, opravdu. My sami sebe považujeme za stranu s dlouhodobou vizí. I proto šlo ministerstvo životního prostředí nám.   
 
Takže to nebylo tak, že by na vás resort životního prostředí v koaličním rozpočítávání zbyl?  
V žádném případě. My jsme ho chtěli, protože my se opravdu jako jediná z parlamentních stran ochraně životního prostředí věnujeme, před celostátní úrovní už jsme se mu věnovali na krajské a obecní úrovni. Máme nejvíc komunálních politiků, kteří dělají ochranu životního prostředí takříkajíc v terénu. Jsou to lidovci, kdo rozjíždějí komunitní energetiku, jsou to lidovci, kdo aplikuje nové principy v energetice. Náš úspěšný starosta ze Slatiňan na Hané Ondřej Mikmek jako první spustil ve své obci celou řadu inovativních projektů v energetice. Vás možná takto postavené priority překvapují. Ale my vycházíme z jednoduché lidovecké hodnoty, z vědomí, že nám Země byla svěřena, že za ni máme odpovědnost a že ji budeme předávat příštím generacím.  
 
Více zde.

kategorie Z médií