KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Green Deal je dohodou pro život
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Green Deal je dohodou pro život

Přidáno 17. 2. 2023
Ilustrační foto
Deník

Lidovecké vládní řady brzy posílí Petr Hladík, místopředseda KDU-ČSL, bývalý náměstek brněnské primátorky a budoucí ministr životního prostředí. Na senátora či prezidenta by kandidovat ještě nemohl, neboť čtyřicátiny oslaví až za rok a půl. Miloš Zeman ho odmítl do funkce jmenovat ne snad kvůli bytové kauze v Brně, která se ho záhy přestala týkat, ale proto, že je moc zelený. Opravdu je?

Až zasednete ve vládě, zapojíte se do debaty o revizi programového prohlášení. Zasáhnete i do kapitoly Životní prostředí?
Debata probíhá a mám do ní – po diskusi s panem ministrem Jurečkou – vhled už nyní. Některé věci doplnit chceme, ale bylo by předčasné o tom informovat veřejnost. Úpravy vláda představí jako celek.

Budou se změny týkat pasáže o Green Dealu a závazku ke klimatické neutralitě do roku 2050?
Nedomnívám se. V České republice je to někdy vnímáno pejorativně, ale já Green Deal beru jako dohodu pro budoucnost nebo dohodu pro život. Planeta se otepluje o zhruba 1,2 stupně od začátku průmyslové revoluce, ale v Česku je to téměř o dvojnásobek. Pokud je cílem nedopustit oteplení o více než dva stupně, u nás to musíme udělat o to rychleji. Ve vládním programovém prohlášení je napsáno, že vnímáme Zelenou dohodu jako příležitost ke změně energetiky, průmyslu, celkového přístupu. A to je věta, na níž není třeba nic měnit.

Více zde.

kategorie Z médií