KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Domácnosti díky dotaci Oprav dům po babičce ročně ušetří pět miliard korun za
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Domácnosti díky dotaci Oprav dům po babičce ročně ušetří pět miliard korun za uhlí

Přidáno 11. 9. 2023
Ilustrační foto
Český rozhlas

Zateplení domu nebo solární panely na střeše. To jsou úsporná opatření, která stát už částečně několik let dotuje. V posledních měsících úředníci vyřizovali nanejvýš deset tisíc žádostí měsíčně. Od začátku prázdnin se program Nová zelená úsporám dočasně uzavřel. Teď by Státní fond životního prostředí měl žádosti znovu začít přijímat. V Ranním interview Radiožurnálu to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL)

Když jste představovali program „Oprav dům po babičce“, byly různé reakce. Vy jste ještě měnili do teď nějaké podmínky té dotace?
Oprav dům po babičce opravdu míří k těm, kteří doposud renovovat nemohli. Neměli dostatek finančních prostředků, aby si zaplatili zateplení, výměnu oken a dostali dotaci, tak jak ji dlouhodobě máme v rámci Nové zelené úsporám. Přicházím s možností, aby každý, kdo je ekonomicky aktivní, dostal tyto finanční prostředky dopředu. Dotace zároveň obsahuje rodinný bonus 50 tisíc na každé dítě. 

Potřebujeme naše domy zateplit. Na energie, které vydáváme v našich domech, spotřebováváme asi 39 procent energie. Podmínky jsme nijak neměnili. Pouze jsme zpřesnili nějaké parametry. Třeba pro domy, které jsou památkově chráněné. Nebo jsme upřesnili majetkový test. Jedná se o to, na koho míří tyto domácnosti.

Kdy bude možné o dotace, včetně Oprav dům po babičce, znovu žádat?
Spouštíme je v průběhu tohoto měsíce, to znamená v průběhu září. Omlouvám se, teď neřeknu úplně přesný termín. Zveřejníme ho dnes (v pátek) v 11 hodin.

Více zde.

kategorie Z médií