KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Do roku 2030 bude třetina energie pocházet z obnovitelných zdrojů
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Do roku 2030 bude třetina energie pocházet z obnovitelných zdrojů

Přidáno 8. 2. 2024
Ilustrační foto
Odborný a stavovský týdeník Zemědělec

Ministerstvo životního prostředí v čele s Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) aktualizovalo dokument Politika ochrany klimatu, podle kterého bude Česká republika bude do roku 2030 získávat třetinu energie z obnovitelných zdrojů a sníží spotřebu energie o pětinu. Cílové datum pro dosažení klimatické neutrality pak dokument stanovuje na rok 2050.

„Zelená modernizace si vyžádá zásadní investice. Do roku 2030 odhadujeme náklady dekarbonizace a adaptačních opatření na úrovni 1000 až 1500 miliard korun nad úroveň běžného investičního cyklu do obnovy průmyslu, energetiky nebo budov,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). 
 
„Vyšší náklady představují zejména investice do renovační vlny v budovách, která domácnostem sníží náklady na energie, modernizaci dopravy a dopravní infrastruktury i náklady modernizace energetické infrastruktury. Právě s těmito náklady nám navíc pomůžou peníze z evropských zdrojů, především z emisních povolenek a dalších nástrojů, jako je Národní plán obnovy nebo budoucí Sociální klimatický fond,“ dodal.
 
Podíl obnovitelných zdrojů by měl letos v České republice poprvé překonat 20 % z celkových zdrojů energie. Toto procento se během následujících let bude výrazně zvyšovat, podle plánu se totiž počítá s úplným ukončením těžby a spalování uhlí k roku 2033.
 
Více zde.

kategorie Z médií