KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Cestou budoucnosti je kombinace všech obnovitelných zdrojů a zemního plynu
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Cestou budoucnosti je kombinace všech obnovitelných zdrojů a zemního plynu

Přidáno 17. 8. 2023
Ilustrační foto
Česká televize

Už za deset let by se Česko mělo podle plánu vlády rozloučit s uhlím. Ministři pracují na nové energetické koncepci, jejíž kontury chtějí vládě představit do konce léta. Zároveň už nyní kabinet nabízí finanční pomoc regionům, ve kterých dochází k ukončení těžby uhlí. Na začátku týdne podnik Diamo zahájil likvidaci dolu Frenštát. Pozvání do Událostí, komentářů ČT24 přijal ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Na energetické koncepci intenzivně pracujeme. Jedná se o tři dokumenty, které budeme společně s ministerstvem průmyslu a obchodu představovat vládě zhruba za 14 dní. Na základě daného národního klimaticko-energetického plánu vzniknou dva zásadní dokumenty, a to státní energetická koncepce a politika ochrany klimatu. Dá se očekávat, že budoucnost české energetiky bude kombinací jaderné výroby a obnovitelných zdrojů energie, to znamená fotovoltaiky, větru, tepelných čerpadel, ale také vodíku, protože vodík se v rámci Evropské unie bude nejen vyrábět, ale také dovážet, tak jak dneska známe například dovoz zemního plynu,“ sdělil Petr Hladík.

Ministr dále uvedl, že uhlí v České republice určitě postupně skončí, a dokonce je možné, že se tak stane i dříve než v roce 2033. „Výroba energií je samozřejmě na volném trhu. Pokud tu tedy budou technologie, které vyrobí levnější elektrickou energii, budou logicky uhlí vytlačovat. Cestou budoucnosti je opravdu kombinace všech obnovitelných zdrojů a zemního plynu. Naše vláda udělala na této cestě obrovské množství kroků. Zásobníky zemního plynu máme plné, máme zajištěné dlouhodobé dodávky a ceny zemního plynu se pohybují pod cenami, které byly před začátkem války na Ukrajině. Zemní plyn využijeme jako přechodové tranzitní palivo, než opravdu plnohodnotně rozvineme obnovitelné zdroje energie,“ vysvětlil Hladík.

Více zde.

kategorie Z médií