KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL): Češi třídí úžasně, ale málo recyklujeme. Díky zálohovému systému bude ze star
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL): Češi třídí úžasně, ale málo recyklujeme. Díky zálohovému systému bude ze staré lahve nová

Přidáno 8. 11. 2023
Ilustrační foto
Český rozhlas

„Češi třídí úžasně, ale málo recyklujeme,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL. Proto chce ministerstvo zavést zálohový systém i na PET lahve. Podle novinky v zákoně o obalech bychom tak po vzoru zahraničních sousedů vraceli nesešlapané PET lahve zpátky do obchodu. Jak systém funguje na Slovensku? A jaké výhrady mají starostové obcí?

„Předpokládáme, že záloha by měla činit asi čtyři koruny, protože chceme odlišit stávající skleněné láhve pivní, které se vrací velmi dobře. Na tyto láhve máme tříkorunovou zálohu již 20 let, přičemž jejich návratnost se stále pohybuje okolo 98 procent. Co se týče PET lahví, ty jsou také stoprocentně recyklovatelné, ale mají vyšší uhlíkovou stopu. I proto u nich chceme zavést symbolicky trošku vyšší zálohu," uvedl Petr Hladík.

Podle ministra životního prostředí třídí Češi velmi dobře, odpadový systém však málo recykluje. „Z toho materiálu, který vybereme, bohužel velký objem končí na skládkách nebo ve spalovnách. To chceme změnit. Zároveň musíme nejen u PET lahví a plechovek splnit celoevropský cíl, a to recyklovat 90 procent. My jsme dnes asi na 77 procentech," vysvětlil.

Více zde.

kategorie Z médií