KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Hladík (KDU-ČSL) a Marek Výborný (KDU-ČSL): Agrovoltaika je perspektivním tahem pro zemědělce i
Zpět

Petr Hladík (KDU-ČSL) a Marek Výborný (KDU-ČSL): Agrovoltaika je perspektivním tahem pro zemědělce i pro stát

Přidáno 5. 6. 2024
Ilustrační foto
faei.cz

Ministři Petr Hladík (KDU-ČSL) a Marek Výborný (KDU-ČSL) podporují agrovoltaiku. Energie ze slunečního záření nabývá na stále větším významu. Kromě solárních panelů nacházejících se na střechách domů a hal se budou stavět také solární parky. Parlament v minulém týdnu schválil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, díky které bude možné používat právě agrovoltaiku, tedy dvojí využití půdy pro zemědělství a současně pro výrobu energie z fotovoltaických panelů. 

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že agrovoltaika pomůže zemědělské krajině i pěstitelům nebo sadařům. „To, co nám dosud chybělo v zemědělské krajině v době probíhající změny klimatu a energetické krize, je prostor pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie, který nenaruší zemědělskou produkci a nezatíží zemědělce poplatky za odnímání půdy,“ řekl Výborný. „Díky agrovoltaice budou moci zemědělci v sadech nebo chmelnicích instalovat solární elektrárny, které svou produkcí pokryjí provoz jejich farem,“ dodal.

Co je důležité, podle ministra tato specifická zemědělská produkce přináší mnoho vedlejších výhod, jako je například ochrana před nadměrným slunečním svitem, poškozením plodin přívalovým deštěm a kroupami, případně před jarními přízemními mrazíky.

„Agrovoltaika v nové legislativě umožní snadnější budování nových zdrojů obnovitelné energie v Česku. Je to perspektivní tah pro zemědělce i pro stát v posilování energetické soběstačnosti,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Více zde

kategorie Z médií