KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Petr Fiala se ukázal jako výborný diplomat a klidná síla, chválí lidovec Výborný
Zpět

Petr Fiala se ukázal jako výborný diplomat a klidná síla, chválí lidovec Výborný

Přidáno 15. 12. 2021
Ilustrační foto
Český rozhlas

Po pondělní schůzce premiéra Petra Fialy s prezidentem Milošem Zemanem bylo oznámeno, že pan prezident jmenuje v pátek všechny navržené ministry nové vlády, a to včetně diskutovaného Jana Lipavského. Hostem pořadu Téma dne Českého rozhlasu Plus byl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

„Myslím, že Petr Fiala v tomto sporu uspěl zejména kvůli svým diplomatickým zkušenostem. Projevil se jako klidná síla, byl velmi trpělivý a věděl, že je třeba navzdory všem výhradám a kritikám s panem prezidentem jednat. Ukázalo se, že tento vstřícný přístup pana premiéra nese své ovoce. Zároveň bylo důležité, že jsme si jako pětikoalice jasně trvali na svém a požadovali, aby byla vláda jmenována jako celek,“ uvedl Výbroný.

Lidovecký poslanec zároveň kategoricky odmítl spekulace o tom, že by měla koalice v budoucnu panu prezidentovi ustupovat v oblasti zahraniční politiky. „Je třeba zdůraznit, že každý z ministrů, včetně Jana Lipavského, se musí řídit koaličním programem, koaliční smlouvou a následně programovým prohlášením vlády. Debata o tom, že by se od těchto dokumentů měl některý z ministrů odchýlit, je pro mě naprosto nepředstavitelná a zbytečná. Jsme vládou dvou koaličních uskupení a takto budeme nadále v konsensu postupovat,“ doplnil Výborný.

Více zde. 

kategorie Z médií