KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Pětistovku měsíčně k důchodu za vychované dítě, navrhují znovu lidovci
Zpět

Pětistovku měsíčně k důchodu za vychované dítě, navrhují znovu lidovci

Přidáno 4. 9. 2020
Ilustrační foto
idnes.cz

Poslanci opoziční KDU-ČSL opět navrhli zvýšení důchodů o 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. Na takové zvýšení by měl podle novely nárok člověk, který o dítě pečoval nejvíce aspoň deset let, především tedy matka. Mohl by to ale být i otec, osvojitel či pěstoun.

Přímý roční rozpočtový dopad předkladatelé odhadli na 16 miliard korun, z toho zhruba polovina by se podle nich státu vrátila.

„Právě časově náročná péče o děti a výchova dětí je hlavní příčinou nižších důchodů matek, případně jiných pečujících osob, a to hlavně kvůli s tím související omezené možnosti kariérního růstu, zkráceným úvazkům či kvůli kratší době pojištění a chybějícím náhradním dobám,“ napsali předkladatelé v důvodové zprávě.

Pětisetkorunový příspěvek za vychované dítě lidovci navrhovali již dříve v širší důchodové novele, která se týkala například také vdovských penzí a zkrácení povinné doby pojištění pro získání nároku na důchod.

Sněmovna předlohu zamítla loni v prosinci už v úvodním kole.

Nynější novelu poslanců KDU-ČSL nejprve posoudí vláda, která chce letos v prosinci přidat každému důchodci 5 tisíc korun. O novele rozhodnou zákonodárci. Není však jisté, zda ji Sněmovna stihne projednat do konce volebního období.

Více zde.

kategorie Z médií